Mindennapi ítélkezéseink
23/09/2023 06:12
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A tervezés megélésétől az online ügybuzgóságig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben azt is kiderítettük, hogy a bűntudathoz szükség van-e bűnre.
A 243. epizódban tehát a börtöncellából indultunk. Pontosabban először arra kerestünk választ, hogy miért tűnhet az elítélteknek a szabadulás előtti éjszaka a leghosszabbnak. Réz Anna erkölcsfilozófus beszélt a várakozás különleges természetéről, a felkészülésről a jó és a várható rossz eseményekre. Elmondta, többek között ezt tudja az ember az állathoz képest; tervezgetni. És át is élni a tervezést. Egy negatív dolog előtt is át tudjuk lendíteni magunkat azzal, hogy már a folytatásra gondolunk. Az erkölcsfilozófus hozzátette, meglepően kevés kapaszkodó elég az embernek.
Bűntudat nélkül még csak megél a bűn, és fordítva is, ahogy az interjúból kiderült, de ha fény derül rá, mit tett valaki, akkor egy valami biztosan nem marad el, a társadalmi reakció. A műsor második részében a bűn hozadékával foglalkoztunk, az ítélkezéssel, de egy egészen más megközelítésben. Nem a bűnre vagy vétekre érkező véleményeket, hanem a mindenki életét érinti politikai döntésekre vonatkozókat vizsgáltuk.
Mikecz Dániel politológus-mozgalomkutató szerint társadalomformáló szerepe lehet az ítélkezésnek. Kihangsúlyozta, az online közösségi terek működése óta az egymást nem is merő emberek is megtalálhatják egymásban a hasonlóságot, közösséget szervezhetnek, és így hangosabbak lesznek. Hozzátette, az sem mellékes, hogy ezeken az oldalakon a politikusok is fent vannak, ezért a nekik szánt kritika – bár elérhetetlennek tűnnek – eljuthat hozzájuk.
Mikecz Dániel mozgalomkutatóval a jövő héten folytatjuk. Akkor többek között arról is beszélgetünk, hogy a közösségi oldalakon szervezett megmozdulások hatékonyak-e, vagy a magyarokra jellemző szalmaláng természet online is működik.
Címlapi fotó: Freepik
2023. szeptember 20. szerda 15:00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes