„Köszönjük,
Megbeszéljük...

Mini-Dubaj: győzött a főváros, de Baranyinak nincsenek jó érzései

6/02/2025 23:15

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Az elővásárlási jog tudomásul vétele Rákosrendező ügyében vereségnek látszik a kormány részéről, de nagyon sok olyan kérdés került most előtérbe, amely eddig nem volt hangsúlyos – mondta Baranyi Krisztina, arra utalva, hogy külön meg kell állapodnia az államnak és a fővárosnak például a kármentesítés vagy a közlekedési felújítások nagyon sok milliárdos tételeiről. Csak akkor indulhat el jelentős fejlesztés Rákosrendezőn, ha a kormány és a főváros együttműködik, de ez a kormány erre nagyon kevés példát mutatott, tette hozzá a IX. kerületi polgármester.

2025. február 06. Megbeszéljük - részlet 25.02.06. Baranyi Krisztina
15:51
00:00

Baranyi Krisztinát, Ferencváros polgármesterét, a Fővárosi Közgyűlés tagját a Megbeszéljük adásában arról kérdeztük, hogyan értékeli a kormány visszavonulását Rákosrendező (mini-Dubaj) ügyében: vesztettek vagy ez csak taktikai visszavonulás, esetleg csapda?

Ez most vereségnek látszik a kormány részéről, de nagyon sok olyan kérdés került most előtérbe, amely eddig nem volt hangsúlyos – fogalmazott. A rossz szerződés miatt nem volt kérdés a Fővárosi Önkormányzat elővásárlási joga, de ahhoz, hogy a főváros nagy léptékben fejleszteni tudjon, sajnos nagyon erősen az kell, hogy az állam, a kormány ugyanazokat a feladatokat vállalja, mint amiket az emirátusokbeli befektetőnek is vállalt volna. És ezek nagyon nagy vállalások, például a kisföldalatti felújítása, meghosszabbítása, a Szegedi úti felüljáró felújítása, vagy éppen a terület kármentesítése, megtisztítása, ami mind nagyon sok milliárdba kerül. Egy külső befektetőnél erősen felmerült a saját klientúra bevonása „nem kis összegű mutyi” lehetőségével, de ilyen a fővárosnál nem lesz. Hogy erre így hajlandó lesz-e a kormány, az még nem világos – összegezte.

Részletezte: amint az elővásárlási joggal élve megkötik a szerződést, tíz napon belül kell kifizetni az első részletet. Ez 12,7 milliárd forint, ami a főváros rendelkezésére áll, „ezzel megvagyunk”, birtokon belülre kerülnek. Ezután van három úgynevezett mérföldkő a szerződésben: a második részletet csak azután kell kifizetni, hogy a felek, tehát az állam és a főváros külön megállapodást köt a kármentesítésre. Ezzel kapcsolatban az Illatos úti tapasztalataiból tud kiindulni, ahol egy jóval kisebb területen ez a munka 10 milliárd forintba került volna már tíz éve is. Ha a kármentesítés költsége több mint a vételár fele, elállhat a vevő, a főváros a szerződéstől. De ha ezt az állam vállalja, ahogy egy normális országban lenne, akkor ki lehet fizetni a második részletet is. A ’szennyező fizet’ elve alapján ezt a MÁV-nak kellene elvégeznie – jegyezte meg. Sőt, külön megállapodást kell kötni a közlekedési infrastruktúra fejlesztéséről is (az előbb említettek szerint). Ha erről nem sikerül megállapodni, akkor még mindig elállhat a vevő. Felhívta a figyelmet arra, hogy olyan országban nem lenne kockázata a fővárosnak, ahol az állam és a nemzet fővárosa együtt fejleszt, de Magyarországon nagyon nem itt tartunk. Az állam hiába követeli például a rendbetételt, hiszen a szerződés alapján ezt neki kellene megtennie. Tehát vagy elkezdődik egy hosszú peres eljárás, vagy az is lehet, hogy nem sikerül megállapodni a fejlesztéshez szükséges, fontos részletekről, és az egész semmissé válik – vélekedett.

Megjegyezte: már csütörtökön, a bejelentés után, az a kommunikáció indult el a kormány részéről, hogy itt van a terület, ezt akartátok, rakjatok rendet, azonnal kezdjétek el a fejlesztést, nőjön ki a földből holnapután az új városrész. Tehát ezt a jelentős eredményt, az elővásárlási jog érvényesítését is a főváros ekézésére, szapulására használja fel a kormányoldal – tette hozzá.

Hangsúlyozta, csak akkor indulhat el jelentős fejlesztés Rákosrendezőn, ha a kormány és a főváros együttműködik. De az elmúlt években erre nagyon kevés példa volt, pedig egy normális országban ez alapvető. Baranyi Krisztina nem tudja, hogy a ’26-os kampányhoz közeledve mennyire lenne érdeke a kormánynak együttműködni a fővárossal, hiszen mire megindul a városfejlesztés, már régen túljutunk a választáson.

Arra a kérdésre, hogy ez most pirruszi győzelem-e a fővárosnak, úgy válaszolt a IX. kerületi polgármester: „nekem most nincsenek ebben jó érzéseim”. Úgy folytatta: az nagyon fontos eredmény, hogy a terület „idegen kézre kerülését” sikerült megakadályozni, mert ez szuverenitási kérdés is, de hogy mi lesz a következő években, azt nem látni pontosan, és sok súlyos üggyel csak most lehet elkezdeni komolyabban foglalkozni.

Azért is drukkol az ügy sikerének, fűzte hozzá, mert a rozsdaövezetek fejlesztése a főváros és az érintett kerületek egyik legfontosabb feladata, ami nagyon jót tenne Budapestnek és az agglomerációban lakóknak is. De egy sokkal jobb helyzetben lévő főváros sem tudna egyedül ekkora zöldövezeti fejlesztéseket végrehajtani, ez nem megy pénz, bizonyos ösztönzők és kormányzati együttműködés nélkül. Azonban a kormány az elmúlt években nagyon kevés példát mutatott az együttműködésre – ismételte meg.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Klubrádió/Mátyus László

Megbeszéljük...
2025. február 6., csütörtök 16:20
Műsorvezető: Bolgár György