Mintha Nobelt kapott volna
11/09/2020 19:34
| Szerző: Klubrádió
Szemerédi Endre matematikus volt a Klubdélelőtt egyik vendége, akit korábban kimagasló életműve elismeréseként a Nobel-díjhoz mérhető Abel-díjjal tüntettek ki. Anton Molnár Franciaországban élő festőművész újra Budapesten állít ki, régen lemezborítókat tervezett Szörényiek, Bródynak, Fenyőnek, Szikorának és a KFT-nek. Szalay Péter Nincs parancs! című dokumentumfilmje egy rendszer hirtelen összeomlását, a határok átrajzolódását jeleníti meg.
A Klubdélelőtt vendégei és témái:
Terék Anna költő, író, pszichológus a vajdasági Topolyán született. Sokszor és sokat írt a délszláv háborús emlékeiről, 1999 óta foglalkozik azzal, hogy vajon a NATO bombázásoknak van-e még bármilyen poszttraumás nyoma az emberekben.
Bende Iván két régen megjelent albuma is szóba került a beszélgetésünkben, az egyik címe Kimegyek a doberdói harctérre –Nagyapáink ifjúsága „versesképek” a Nagy Háborúról, a másiké A törvények őrzői, amely Heller Ágnes filozófussal közös albuma. Születésnapján köszöntöttük a fotóművészt.
Szemerédi Endre matematikust 2012-ben a Norvég Tudományos Akadémia a matematika terén elért kimagasló életműve elismeréseként Abel-díjjal tüntetette ki, ez a szakmai díj a Nobel-díjéhoz mérhető. Most, augusztus 20-án Szent István-rend kitüntetést kapott.
Anton Molnár Franciaországban élő festőművész újra Budapesten állít ki. Első képét háromévesen festette. Az akvarell Latabár Kálmánt ábrázolja, miután látta őt egy szilveszteri műsorban szteppelni. Itthon a Képzőművészeti Főiskola elvégzése után lemezborítókat tervezett Szörényi Leventének, Bródy Jánosnak, Fenyő Miklósnak, Szikora Róbertnek és a KFT zenekarnak. Fotózta Tina Turnert és a Dire Straits együttest budapesti koncertjükön. Magyarországot több mint harminc éve hagyta el.
Szalay Péter rendező Nincs parancs! című dokumentumfilmje egy negyven évig működő rendszer hirtelen összeomlását, a határok átrajzolódását jeleníti meg. Bella Árpád hatáskörét túllépve átengedte a keletnémet tömeget a magyar-osztrák határon, Harald Jäger hasonlóan cselekedett a berlini falnál, amikor puskalövés nélkül kelet-berlinieket engedett Nyugatra. Bátor fellépésükkel felgyorsították a 20. század végi történelmi események menetét és megakadályozták egy tömeges tragédia bekövetkeztét. „Magyarország ütötte ki az első téglát a berlini falból” – mondta erről a tettről Helmut Kohl, volt német kancellár.
Péntek Orsolya festőnek készült, gyerekkora óta a kora középkori és az olasz kora reneszánsz, valamint a metafizikai festészet izgatják. Aztán korai képeit megsemmisítette, de továbbra sem hagyott fel a festészettel. Végül nem festőművészként, hanem történészként diplomázott az ELTE-n, majd egymás után jelentek meg verseskötetei, regényei.
Az adást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg!
2020. szeptember 12., szombat 09.00
műsorvezető: Kun Zsuzsa