Mit ér a tudós, ha nő?
23/11/2024 16:45
| Szerző: Kovács Gellért/Klubrádió
Tegyük fel, hogy egy súlyos egészégügyi problémával kórházba kerülünk, és választhatunk egy női és egy férfi orvos között. Vajon az emberek többsége melyikükre bízná az életét? Mennyire tartjuk hitelesnek a nőket tudományos kérdésekben? Az Uniszexben Bojár Ábellel beszélgettünk a Karikó Katalin Nobel díjának apropóján készített kutatásukról.
Üvegplafon.
Hogyan vélekednek a magyarok Karikó Katalin sikeréről, és milyen összefüggés van az iskolázottság és a nők egyenjogúságának elismerése között? Az adásban Bojár Ábellel, az Opinio közvélemény- és piackutató kutatási igazgatójával beszélgettünk.
„A kutatás apropója Karikó Katalin Nobel díja volt, ami nemzeti ügyként is leírható. Alapvetően mi közéleti aktualitásokkal vagy aktualitásokhoz kapcsolódó, tágabb társadalmi jelenségeket kutatunk – és ez ilyen volt. Azt gondolom, hogy amikor Karikó megkapta a díjat, amellett, hogy volt egy látszólagos nemzeti egyetértés, ami ritka, azért nagyon sok kérdés felmerült. Például az, hogy milyen szerepet töltött be a sikerrel kapcsolatban Magyarország, vagyis az, hogy a Szegedi Tudományegyetemen indult a karrierje. Mennyire tekinthető ez a magyarok sikerének? Vagy mennyire az amerikai elit oktatás, felsőoktatás, kutatói szféra sikerének, vagy éppen Karikó saját sikerének? Nagyon sok hasonló kérdés felmerült, ezeket próbáltuk valamilyen szinten körbejárni.”
A teljes adást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. november 18., hétfő 14:00
Műsorvezetők: Kerekes Borbála és Kovács Gellért