„Köszönjük
Uniszex

Mi volt szabad a nőknek?

16/11/2024 07:24

| Szerző: Klubrádió

A nők a történelem során szinte láthatatlanok voltak, a miértekre kereste a válaszokat az Uniszex.

2024. november 11. Uniszex (2024. november 11., hétfő 14:00)
51:16
00:00
Műsorvezetők: Kerekes Borbála, Kovács Gellért Szerkesztők: Kerekes Borbála
Minden sikeres férfi mögött áll egy erős nő. Érthetjük ezt a jól ismert, bár sok szempontból meglehetősen kártékony mondást a fizetetlen gondoskodásra. A láthatatlan munkára. A háttérből nyújtott támogatásra. És érthetjük akár a gyakorlatban is megnyilvánuló hivatali, munkaügyi asszisztenciára is, amit egy nő egy férfinak a hagyományos felállás szerint nyújtott, vagy a konzervatív berendezkedésű kapcsolatokban a mai napig nyújt. Miért bújtak olyan sokáig a nők férjeik mögé, miért teltek el úgy évszázadok, hogy alig tudunk a történelmet a gyakorlatban is befolyásoló női nevet említeni? Miért olyan rövid a történelemkönyvekben előforduló női nevek sora? Az Uniszex legutóbbi vendége Géra Eleonóra, az ELTE Nőtörténeti Központjának vezetője volt, akivel arra próbáltunk választ találni, hogy ha általánosan fogalmazunk, miért voltak a történelemben zárójelben a nők.

 
XX. század eleji nő
 1900, fotóműterem
Fortepan/Karabélyos Péter
 

 

Az egyik nagyon fontos oka az, hogy sokáig úgy tartották, a nőknek akkor van szerepe a házon kívül, ha a férjük meghalt, vagy esetleg elutazott, és nincs más olyan férfi családtag, aki helyettesíthetné. Ha nem volt muszáj, akkor például hivatalos ügyeket nem intéztek, és a műveltségük okán nem is mindenki tudott ilyet intézni, mert nem mindenki részesült oktatásban - meséli Géra Eleonóra. Hozzátette: az írni-olvasni tudás, nem olyan volt, mint ma. Volt, aki csak betűzni tudott. A férfiakról sem volt elmondható nagy általánosságban, hogy mindenki képes volt arra, hogy egy hivatalos ügyet elintézzen. Viszont, ha a nők lehetőséghez jutottak például azért, mert megözvegyültek, és éreztek magukban annyi erőt meg tudást, hogy hogy akár a tettek mezejére is léphessenek, akkor ők is felvehették a versenyt a férfiakkal – akár műhelyt, üzletet is elvezettek, vagy hivatalos ügyeket is intézhetnek.

Az egy tévhit, hogy nem szólhattak bele a mindennapokba - mondta Géra Eleonóra - és lehet, hogy az ügyintézésben nem vettek részt, de a hivatalokban ők dolgoztak. Ám ezt a területet nehéz kutatni - 

A teljes adást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg.

Uniszex: Géra Eleonóra
2024.11.11. hétfő 14:00
Riporter: Kerekes Borbála, Kovács Gellért