„Köszönjük
Reggeli gyors

Morális bűn visszaélni a tanárok nagyfokú teherbírásával

3/06/2022 15:08

| Szerző: Klubrádió

Az egyházi iskolák tanárai szerint is drámai a magyar oktatás helyzete. A kormányzat a felekezeti iskolák pedagógusait sem becsüli meg jobban, mint az állami rendszerben dolgozó kollégáikat, mondta Gégény István, a Szemlélek magazin lapigazgatója a Reggeli gyorsban.

2022. június 03. Reggeli gyors - részlet 22.06.03. Gégény István
14:15
00:00
"A pedagógusok rendkívül méltatlan anyagi körülményei mellett az egyházi és a kormányzati vezetők részéről érkező meg(nem)becsülés mértéke is vészjósló. Május utolsó napjaiban 100 olyan tanár adott részletes visszajelzést, akik valamely keresztény felekezet által fenntartott oktatási intézményben tanítanak. Arra a kérdésre, hogy mennyire konstruktív a kapcsolat az egyházi vezetők és az egyházi fenntartású iskolák pedagógusai között, ha osztályzatként értelmezzük a véleményeket, beszédesen gyenge átlageredmény született: 2,57. Még csak nem is közepes. De még ezt a vérszegény értéket is messze alulmúlja az arra a kérdésre adott válasz, hogy mennyire becsüli meg a kormányzat az egyházi iskolák pedagógusainak tevékenységét: 1,89-es az átlag" – ismertette a felmérés eredményét Gégény István a Szemlélek magazinban megjelent cikkében. Erről beszélgettünk a Reggeli gyorsban a cikk szerzőjével.

A magazin lapigazgatója a tanárok országos demonstrációi kapcsán elmondta, hogy – a látszat ellenére – mostanra olyan szintre süllyedt a fenntartók és a pedagógusok közötti kapcsolat helyzete, hogy már az egyházi, felekezeti oktatási intézmények oktatói is egyértelmű jelét adták annak, hogy ez így nem mehet tovább. Gégény István eloszlatta azt a tévhitet is, hogy – annak ellenére, hogy a kormányzat valóban pozitívan diszkriminálja az egyházi iskolák létrejöttét, az infrastrukturális fejlesztéseit – az egyházi fenntartású iskolákban dolgozók többet keresnének az állami rendszerben dolgozó társaiknál. A felmérés pont arra világított rá, hogy a kormányzat a felekezeti iskolák pedagógusait sem becsüli meg jobban, egyre nagyobb az elégedetlenség a túlterheltségükkel, és a fizetésükkel, amit a Szemlélekhez eljuttatott privát üzenetek is még jobban alátámasztanak, sőt ezt egy belső közleményben maga a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Állandó Tanácsa is elismerte, mondta az újságíró.

 

Gégény választópolgárként azt a lesújtó következtetést is kimondta, hogy ha a társadalom ilyen elsöprő többséggel újra megválasztotta ugyanezt a kormányzatot, akkor ezek szerint a magyar emberek nagyobb részének nem fontos, hogy megbecsüljék a pedagógusokat. Ebből áttételesen az is következik, hogy nem csupán önmagában a kormány tehető felelőssé ezért az aktuális helyzetért.

Ahogy Pálinkás Szüts Róbert intejúalanya elmondta, a súlyos tanárhiány, a pedagógusválság az egyházi iskolákat is ugyanúgy érinti, hisz ott is kell azokat a szaktantárgyakat tanítani, mint az állami oktatási intézményekben. Ha ilyen végzettségű pedagógusok nem jönnek ki a rendszerből, az felekezettől függetlenül egyként sújtja az összes magyar iskolát.

 

Gégény István, a Szemlélek lapigazgatója személyesen, illetve a magazinuk részéről is határozott támogatásáról biztosította a kiállást a tanárok mellett, és arra kérte őket, hogy álljanak ki a jogaikért, ne hagyják, hogy a rendszer visszaéljen a jövő nemzedéke nevelése melletti elkötelezettségükkel.

"Ez a helyzet mindenkinek árt Magyarországon, a gyermekeinknek, a tanároknak és a szülőknek egyaránt, tehát valamit mindenképpen változatni kell. Minél többen kapaszkodnak össze, annál nagyobb lesz a hangjuk, és talán eléri azt a szintet, hogy a csak az erőből értő kormányzat belátja azt, hogy most már ez egy betonfal, itt már nem érdemes tovább menni!" – mondta a teológus újságíró.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Gégény Istvánnal
2022.06.03., péntek 08:15
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert