Ne simogassuk, ne etessük, nem Maci Laci a medve
9/08/2020 18:22
| Szerző: Klubrádió/pj
A Bükkben farkaskölyköt videóztak le, a Mátrában medvét láttak. Miért ne induljunk el megnézni őket, miért ne etessük a vadállatokat? Patkó László vadbiológus, a WWF Magyarország nagyragadozók programjának vezetőjét kérdeztük.
Bár a mesékben a farkas az, amit veszélyesnek állítanak be (pl. megeszi Piroskát), inkább a medve az, amelyik komoly veszélyt jelent az emberre.
Ezek az állatok a felvidéki területekről kerültek hazánkba, egy 1200-1500 egyedes medvepopuláció él Szlovákiában, és a medvék óriási területeket barangolnak be, így tévedhedtek Magyarországra is. Az erdei nagyvadak - a farkas, a hiúz és a medve - a 20. század közepe táján tűntek el hazánkból, de a 80-as, 90-es években ismét felbukkantak, akkor még nagyon kis számban. Európa más részeire is igaz, hogy növekszik a nagyragadozók száma, mivel növekszik a prédafajok állománya és a nemzetközi védettsége is egyre erősebb ezeknek a fajoknak. Minél több a zsákmányfaj, annál inkább nő a nagyragadozók állománya is. Sok éve még az az elképzelés volt az uralkodó, hogy ha a táplálékpiramis tetején lévő állatokat lecsípjük, akkor azzal nem avatkozunk bele a természetes rendszerekbe, de mára már tudjuk, hogy ez egy téves megközelítés volt, a csúcsragadozók fontos részei az ökológiai egyensúlynak, és mára több érdekcsoport értékrendjébe beépült ez a felismerés - a vadászokéba is.
A magyar vadásztársadalom körülbelül 65 ezrens, és nem kell attól félni, hogy a hírek hallatára elindulnak medvére és farkasra lőni, de az orvvadászok - akiket nem szabad a vadászok közé sorolni - igenis veszélyt jelentenek. 2014-ben vadászengedéllyel rendelkező ember ejtett ugyan el medvét, 2018-ban és 2019-ben pedig farkasokat is lőttek ki ismeretlenek - pedig ezek fokozottan védett fajok -, a nyomozóiroda nyomoz az ügyben. De ezek illegális esetek, és onnantól kezdve, hogy egy vadász elejt egy ilyen állatot, ki is iratkozik a vadászok köréből, ha pedig sikerül bizonyítani a tettüket, a bíróság elítéli őket.
A megelőzés a legjobb stratégia, így eleve nem alakul ki olyan helyzet, hogy a ragadozó és az ember összetalálkozzon. Lehetőleg igyekezzük elkerülni a találkozást, például úgy, hogy csoportban túrázunk, közben beszélgetünk egymással, így az állatok meghallanak minket és messziről elkerülik a társaságot. Az is segít, ha mondjuk egy kulacsot teszünk a hátizsákra, ami kicsit zörög, és ez a hang jelzi az állatnak, hogy ne közeledjen.
A kóbor kutyák és vaddisznók nagyobb veszélyt jelentenek a hazai erdőkben. A veszélyes és a félelmetes nem ugyanaz a kategória, és ha nem is tartunk félelmetesnek egy medvét, mert a mesékből kedvesnek tűnik, igenis veszélyes ragadozó. Véletlenül se akarjuk etetni ezeket az állatokat sem direkt, sem indirekt módon. Erdélyben például volt olyan gyakorlat, hogy a falu szélére kihordták a szemetet, amire rászoknak a vadállatok - róka, vaddisznó és medve -, vagy a turiták miatt direkt is etetik őket. Jellemzően ezek az állatok okoznak később problémát, mert amikor elkéri a parizeres zsemlét a medve, "illik" neki odaadni. Itthon jelenleg nem tudunk olyan szabadon élő medvéről, amelyik habituálódott volna, azaz hozzászokott volna az emberi etetéshez.
Várhatóan a nagyragadozók állománya növekedni fog, és állandósulni fog a megjelenésük is idehaza, a farkasra és a hiúzra ez már most is igaz, szépen szaporodnak a Bükki és Aggteleki Nemzeti Park területén; a medve jelenlétére pedig gyakrabban lehet majd számítani a kora tavasztól késő őszig tartó időszakban.
Címlapi kép: Flickr.com
2020. augusztus 7. péntek 8:00
Műsorvezető: Pálinkás-Szüts Róbert
Szerkesztő: Bálint Judit