Nincs napfényes nacionalizmus - Szénási Sándor jegyzete
18/05/2019 15:15
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje a nacionalizmus európai visszatérésének veszélyéről beszél, Yuval Noah Harari izraeli történész viszont békésebb magyarázatát adja az említett fogalomnak. Tartunk tőle, hogy előbbinek van igaza, még ha figyelmeztetése későn is jött.
A jelek szerint Manfred Weber nem hisz a tárgyalt jelenség kiherélt formájában, hiszen tart tőle. Mi attól tartunk, hogy neki van igaza, de ettől még nem világos, hogyan kerül nála képbe a populizmus.
A másik vendégelőadó, Chantal Mouffe politológiaelmélettel foglalkozó belga professzor éppen arról beszélt, hogy a nacionalizmus veszélyes, és mert az, Orbán is veszélyes, akit a professzor nem is hajlandó populistának tekinteni, szerinte ő a nackósság mellett, illetve azzal párban autokrata. Chantal Mouffe ezzel szembeállítja a populizmust, ami jobboldali formájában a kielégítetlen társadalmi igényeknek akar megfelelni, a balos populizmus meg konkrétan az érvényesülésből kimaradt rétegeknek kínál politikát.
Vagy így van ez, vagy másként, a nacionalizmus és a populizmus Mouffe szerint nem árul egy gyékényen. Ez azt jelenti, hogy az előbbi nem igazolható a népi vágyaknak való szimpla megfeleléssel. Nem elkerülhetetlen.
Orbán nacionalizmusa, sőt Egry Gábor, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója szerint etnikai nacionalizmusa saját kreálmány, nem elsöprő tömegigény hozta létre, viszont kétségtelenül felébresztett szörnyeket. Van honnan szívnia a régi vért, vannak feltéphető sebek, vannak mondatok, féligazságok és teljes hazugságok, amelyek korábban csak félálomban motoztak, és, igaz, voltak a nap alatt nyíltan megmutatkozó fajvédő nacionalisták. De nem ők voltak felül.
És hogy mi tér még vissza?
Amikor a parlamenti elnök azt mondja, hogy egy normális homoszexuális nem tartja magát feltétlenül egyenrangúnak a nem melegekkel, vagyis ha azt tenné, nem lenne normális, nemcsak azt állítja, hogy mi polgárok nem vagyunk egyenrangúak, tehát kizárólag egy alá-fölé rendeléses szerkezetben van létjogosultságunk. Azt is tételezi, hogy a másságaink feloldhatatlanok, és állandó egymással folytatott küzdelmekre vagyunk ítélve. Melegek kontra hetero házaspárok, reformátusok kontra katolikusok, katolikusok kontra melegek és bevándorlók, középosztálybeliek kontra hajléktalanok, törzsek kontra törzsek, és így tovább, a sor végtelen.
És végén mégiscsak kikötünk a sokféleséget összekötő, ámde egyáltalán nem az orbáni értelemben vett, hanem a Harari-féle napfényes nacionalizmusnál. Ez ugyan, mint már jeleztük, egyáltalán nem létezik, de hát az emberi reményekkel ez gyakran előfordul.
Szénási Sándor jegyzetét a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.
(Címlapkép: Orbán Viktor Facebook-oldala)