Nyugodtan lehet korrupciónak nevezni a Tiborcz-csoport irodai építkezését
5/11/2024 12:51
| Szerző: Klubrádió
Az állam 600 milliárd forintot fizet titokban Tiborcz Istvánnak és társainak három irodakomplexumért, 15-17 ezer milliárd forintot fizethet a 35 évre szóló autópálya-koncesszió után, ami Mészáros Lőrinchez köthető. Martin József Péter, a Transparency International ügyvezető igazgatója szerint nyugodtan lehet korrupciónak nevezni ezeket az ügyeket, mert a legalizálás nem ment fel a korrupció alól. A Klubrádió reggeli műsorában határozta meg a többek között Tiborcz és a Mészáros Lőrinc nevéhez köthető üzleteket.
"Ugye a szakirodalomban a korrupció az a közhatalommal vagy közbizalommal való visszaélés egyéni haszonszerzés érdekében - mondta a szakértő. - És hát Tiborcz építkezésben is erről van szó. Ugye Magyarországon a korrupciónak egy ilyen nagyon szélsőséges, központosított változata alakult ki. Tehát egyfelől igaz rá az informalitás, másfelől legalizáltan történik." Tiborcz építkezésében mint Martin József Péter mondta példaként, mind a kettő benne van.
Az állam 600 milliárd forintot fizet titokban Tiborcz Istvánnak és társainak, a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt.-nek három irodakomplexumért. A 2015 óta tartó építkezésben 30 milliárd forintnyi műemlékvédelmi adókedvezményt is spóroltak 2019 és 2023 között, mert 2017-ben hoztak egy jogszabályt, hogy akik műemléképületet újítanak fel, annak a rá költött beruházási érték kétszeresével csökkenthetik az adóalapjukat. "Nyilván, ha ez teljesen véletlen lenne, és nem a miniszterelnök vejéről lenne szó, akkor azt mondanánk, hogy hát az élethez szerencse is kell - összegezte a példaként felhozott esetet Dési János riporter. - Na de azért így élhetünk a gyanúperrel, hogy a biztos információk birtokában mentek, építettek marha drágán egy irodaházat, és tudva, hogy a végén úgyis 600 milliárdért el tudja sütni a kormányzatnak. Közben kiderült, hogy pont mikor nekik ez fontos lesz, hoztak egy jogszabályt, amivel 30 milliárdot spóroltak. Azért ez egy elég biztos üzlet."
"Nagyon nehezen lehet ezt a hatályos jogszabályok szerint büntetőjogilag szankcionálni - mondta erről Martin József Péter. - De a korrupciónak ma már a nemzetközi irodalom alapvetően nemcsak a büntetőjogilag szankcionálható tételeket vagy cselekményeket tekinti, hanem azokat is, amelyikben megvalósul az, hogy visszaélnek a közhatalommal, közbizalommal, még akkor is, ha ez törvényesítetten történik."
Martin József Péter másik példaként Mészáros Lőrinc egyik üzletét hozta fel: 15-17 ezer milliárd forintot fizethet a magyar állam a 35 évre szóló autópálya-koncesszió után, amit Mészáros Lőrinchez és Szíjj Lászlóhoz köthető konzorcium nyert meg 2022-ben. "Itt nemcsak arról van szó, hogy nem volt más a piacon, hogy úthálózat működtetéséhez szükséges eszközök már rég csak Mészáros Lőrinc birtokában vannak. Elvileg a közbeszerzési piac nyitott kellene, hogy legyen, tehát ha más nem, akkor külföldiek számára is nyitva állhatott volna ez a lehetőség. Itt nyilvánvalóan arról van szó, hogy gyakorlatilag a közbeszerzési szabályok megkerülésével a preferált üzleti csoportok kapják ezt a megbízást. Ugye ezt látjuk az autópálya-koncessziók esetében is, de ezt láttuk a hulladékgazdálkodás esetében is, ahol a MOHU (MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.) lett a nyertes, és hát ezt látjuk még például, hogy szintén koncessziókat mondjak, a kaszinók esetében is."
"Amikor a magyar korrupcióról beszélünk, akkor egy ilyen nagyon nagy mértékű, de tényleg óriás mértékű vagyontranszferről vagy tulajdon átcsoportosításról beszélünk a jogállamiság kiiktatásával" - fogalmazta meg Martin József Péter a magyar korrupció lényegét. "A közpénzekből, ha úgy tetszik, valahol az állami javakból magánjavak keletkeznek, és hát ezek úgy keletkeznek, hogy a jogállamiság az nemcsak hogy sérül, hanem gyakorlatilag semmibe veszik. Megkérdezhetné egy kormánypárti, hogy akkor ezt honnan tudjuk, hát onnan tudjuk egész pontosan, hogy máshogy nem jöhetett volna létre az az iszonyatos gazdagodás, ami végbement mondjuk a kormányközeli oligarchák esetében."
Az állami pénzeknek az elosztása tekintetében szerinte gyakorlatilag mára teljes mértékben intézményesült a korrupció. Alig vannak olyan közpénzosztó mechanizmusok, amelynek tekintetében nem lehet látni, vagy legalábbis gyanítani valamiféle visszaélést.
2024.11. 05., kedd 9:00
Riporter: Dési János, Herskovits Eszter