Orbán szembeszáll Trumppal, Matolcsy furcsa gúnyolódása
6/11/2019 11:28
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
Magyarország megadta a lehetőséget a kínai Huaweinek, hogy részt vegyen a különlegesen nagy sebességű mobilhálózat magyarországi kifejlesztésében. A Bloomberg szerint ez azt jelenti, hogy Orbán Viktort még Donald Trump figyelmeztetése sem igazán érdekli. Az amerikai üzleti hírügynökség Matolcsy Györggyel is foglalkozik, a cikk szerint a magyar jegybankelnök úgy gúnyolódik az eurón, hogy közben többet akar belőle. Külföldi lapszemle a Klubrádióban.
A londoni székhelyű Reuters hírügynökség beszámol arról, hogy Szijjártó Péter keddi kínai bejelentése megnyitotta az utat a Huawei távközlési óriáscég számára, hogy részt vegyen az ötödik generációs, különlegesen nagy sebességű mobilhálózat magyarországi kifejlesztésében. Mindez annak ellenére történik, hogy az Egyesült Államok megpróbál nyomást gyakorolni szövetségeseire, zárják ki a 28 százalékos globális részesedésű kínai távközlési óriásvállalatot az 5G projektból, mert a Huawei szoftvereiben olyan digitális „hátsó ajtók” lehetnek, amelyek segítségével Kína kémtevékenységet folytathat a cég műszaki eszközeinek használóival szemben.
Magyar kormányzati állítások szerint azonban nincs bizonyíték arra, hogy a Huawei-eszközök biztonsági kockázatot jelentenének. Szijjártó szerint a kínai cég a Vodafone-nal és a Deutsche Telekommal működhet együtt a magyarországi 5G hálózat kialakításában.
A Deutsche Telekom magyarországi vállalata azt közölte, hogy a Huawei csak az egyik a lehetséges beszállítók között, amelyekkel tesztelik az 5G megteremtésének a lehetőségeit. A Magyar Telekom arról is tájékoztatott, hogy a szabályozó hatóság, az NMHH a korábban kiírt pályázati határidőt visszavonta, és még nem tett közzé új határidőt.
Orbán szembeszáll Trumppal
A Reuters emlékeztet arra, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter februárban Budapesten arra intette az Egyesült Államok szövetségeseit, tartózkodjanak a kínai nagyvállalattól, ellenkező esetben megnehezítik Washington számára a partnerséget.
Az Európai Unió nem volt ennyire direkt: figyelmeztetett ugyan az olyan kibernetikai támadások veszélyeire, amelyek az állami támogatást élvező intézmények részéről jelentkezhetnek – Huaweit, mint az iparág minden kínai vállalatát, törvény kötelezi a kínai állammal való nemzetbiztonsági együttműködésre –, ám Brüsszel konkrétan nem nevezte meg a a Huaweit, de még magát Kínát sem, mint esetleges veszélyforrást.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter júniusban úgy nyilatkozott a Reutersnek, hogy Budapest azt tanulmányozza, miként járnak el a németek.
A német szabályozás eredendően nem zárja ki a Huaweit az ötödik generációs mobilhálózati projektből, de Heiko Maas, a berlini diplomácia irányítója hétfőn kétségessé tette, hogy a kínai cég részt vehet-e majd a németországi 5G-fejlesztésben – írja a hírügynökség.
A Reuters mellett a Bloomberg amerikai üzleti hírügynökség is beszámol Szijjártó bejelentéséről, ám az erről szóló tudósítása sokkal ütősebb címet kapott, mint a mindig visszafogott Reutersé. A Bloomberg úgy fogalmaz, hogy „Orbán Viktor szembeszáll Trumppal, támogatja a Huawei szerepét Magyarország 5G hálózatában.” A cikk egyébként kitér arra: Szijjártó nem fejtette ki pontosan, hogy milyen szerepet kaphat a Huawei a fejlesztésben.
Matolcsy gúnyolódik az eurón, de többet akar belőle
A Bloombergnél maradva, a hírügynökség közli rendszeres szemleírójának, Leonid Bershidskynek a véleménycikkét Matolcsy György magyar jegybankelnök Financial Timesban megjelent cikkéről, amelyben a minap az euróval kapcsolatban fejtette ki gondolatait. Bershidsky írásának a címe: „Rejtett napirendet tartalmaz egy kelet-európai központi bankár furcsa támadása a közös fizetőeszköz ellen”. Felcíme pedig a következő: „Egy magyar gúnyolódik az eurón, miközben többet akar belőle”.
A Bloomberg szerzője azt állítja: Matolcsy cikke, amely szerint tévedés volt az euró megteremtése, sokkal inkább okos provokáció, mintsem valódi érvelés az európai valuta megszüntetése mellett.
A magyar export kétharmada az euróövezetbe irányul, a magyar külkereskedelem több mint 70 százalékát euróban bonyolítják le. Magyar szempontból meglehetős értelmetlenség az euró létének a bírálata: az euróövezeten kívüli uniós országokban csaknem ugyanakkora sokkot okozna az euró megszüntetése, mint az övezeten belül – írja Bershidsky.
Hogy majd dúskálhassanak
Felhívja a figyelmet arra, hogy Matolcsy nem az euró megszüntetésére szólít fel, hanem azt javasolja, hogy az legyen egy szűkebb térség közös fizető eszköze - az övezet tagjai hadd távozhassanak, és a megmaradók építsék fel a maguk fenntarthatóbb globális fizetőeszközét. A magyar központi bankelnök hiányolja, a közös pénznem sikere egyik feltételének tartaná azt, hogy a közös költségvetés fedje le a tagországok nemzeti költségvetésének legalább 15-20 százalékát.
Bershidsky megjegyzi: nem véletlen, hogy a nettó befizető tagállamok, amelyek közt a legnagyobb Németország, elzárkóznak ettől, mert látják, a kelet-európaiak csak arra törekednek, hogy legyen miből finanszírozni az ő felzárkózásukat.
Matolcsy szavait ezzel összefüggésben kell értelmezni: ha majd egyszer az euróövezet a fiskális unió megteremtése mellett dönt, akkor a kelet-európaiak is hajlandóak lesznek felkapaszkodni a vonatra, amelyen dúskálhatnak a javakban.
2019. november 06., szerda 07.00
riporter: Kárpáti János