„Köszönjük

Politikai és jogi választ is adhat az ellenzék a választókerületek átszabására

20/11/2024 21:21

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

A választókerületek átszabásával a mindenkori hatalom világszerte kedvez magának, a mostani átalakításnál azért is lóg ki a lóláb, mert elég közel esik a következő választáshoz. Az ellenzék politikai és jogi megoldásokhoz is nyúlhat, csak el kell végezni a munkát. Bódi Mátyás választási földrajz szakértőt az Esti gyorsban, Tóth Zoltán választási szakértőt a Megbeszéljükben kérdeztük.

2024. november 20. Esti gyors - részlet l Bódi Mátyás 2024.11.20.
07:28
00:00
Kötelesség módosítani a lakosságszám változása szerint a választókerületeket, de a törvényjavaslat nem kezeli a meglévő anomáliák egy részét

Nemcsak az ellenzék érez politikai motivációt a választókerületek átalakítása mögött, az felmerül Bódi Mátyás választási földrajz szakértő szerint is. Az átalakítás indoka legitim, hiszen minden választó szavazata ugyanannyit kell, hogy érjen, de én nem látom azt a törvénytervezetben, hogy kezelné a meglévő anomáliákat – mondta a szakértő az Esti gyorsban.

Természetesen vannak választókerületek, amelyek túlnépesednek és vannak, amelyek elnéptelenednek. Utóbbira példa Budapest, de nem a legjobb, sokkal inkább érintett ebben sajnos Somogy és Tolna megye. Utóbbiakhoz mégsem nyúlnak hozzá, míg a fővárosban az átalakítással "túl lesznek töltve" a választókerületek, onnan elég lett volna elvonni egyet a kettő helyett – magyarázta Bódi.

Magának az abból eredő aránytalanságnak a kezelése, hogy hol mennyien laknak, törvényi kötelezettség és egy más típusú probléma, mint az, hogy hogyan jelölik ki a választókörzetek határait. Utóbbiban jelentős mozgástere, manipulációs lehetősége van a mindenkori hatalomnak, amivel előszeretettel él nem csak Magyarországon, hanem mindenhol, ahol választókerületi rendszer van. Ennek persze azért korlátozott a hatása, nem lehet minden társadalmi folyamatot, választói viselkedésmintát előre kalibrálni – mondta Bódi.

A Tisza felborította az eddigi struktúrát

Ugyanakkor, a mostani törvénymódosítás elég közel esik a választás időpontjához, ami azért lehetővé teszi, hogy "társadalommérnökösködjenek". A Tisza párt megjelenése felborította az eddigi struktúrát, jóval szélesebb vidéki bázisa van, mint az elmúlt időszakban bármelyik másik ellenzéki erőknek. Azt, hogy az 500 fő alatti mikrotelepüléseken is van 20 százaléknyi Magyar Péter-szavazó korábban nehezen lett volna elképzelhető.

A szakértő úgy véli, az látszik, hogy a jelenleg elérhető tudás szerint megvolt a törvényalkotó szándéka arra, hogy a maga számára kedvezően alakítsa a körzethatárokat.

2024. november 20. Megbeszéljük - részlet l Tóth Zoltán 2024.11.20.
18:10
00:00
A mostani módosítás még csak a kezdet Tóth Zoltán szerint. A választási szakértő a Megbeszéljükben azt mondta, a Fidesz jó eséllyel folytatni fogja a választási törvény módosítását az újabb és újabb közvélemény-kutatási adatok alapján, azt próbálják majd akadályozni, hogy két nagyjából egyenlő nagypárt esetén a győztes kétharmadot szerezhessen.

Tóth szerint ellenzéki oldalon el kellene végezni azt a munkát, ami gátat tud vetni ennek a folyamatnak.

Az ellenzéket semmi nem akadályozza abban, hogy politikai választ adjon

Egyrészt van egy olyan irány, ami politikai megoldást jelenthet: az egyfordulós választásra kell valamilyen választ adni. A korábbi innovációkat, mint az előválasztás vagy a közös lista nem a Fidesz, az ellenzéki pártok buktatták meg, ha ezek szerintük nem jók, kereshetnek más megoldást, ebben senki nem akadályozza őket – ideértve a korábbi pártokat és a Tiszát is – magyarázta Tóth. 

Létrehozhatnak például egy közös pártot vagy egy közös választási pártot – attól függően mennyire szorosan akarnak együttműködni. Ehhez azonban fel kell nőni a politikusoknak, hogy ne egyéni mandátumokért, hanem a közös célért küzdjenek. Egyelőre sem az óellenzék, sem Magyar Péter részéről nem lát erre hajlandóságot Tóth. Persze, a szavazók szelektálhatnak a szereplők között, de sok múlik a pártvezetőkön, a szakértő szerint a szervezetek antidemokratikus működésén, a belső mechanizmusaikon kellene változtatni. Magyar azzal, hogy megnyitja a lehetőséget mindenki előtt, hogy képviselőnek jelentkezzen, próbál változtatni ezen a működésen, ugyanakkor kérdés, végül ki fog dönteni a jelentkezőkről, a kiválasztásuk mennyiben lesz demokratikus – mondta Tóth.  

Jogi eszközökkel is szembe lehet szállni a módosítással 

Másrészt vannak jogi eszközök is az ámokfutás megállítására, hivatkozhatnak az Alaptörvényre illetve az európai uniós alapszerződésbe foglalt alapelvekre, mind a kettő kimondja, hogy a választójog egyenlő. Ez az elv két pillérre épül: számszerűleg és súlyra is egyenlőnek kell lennie a választók szavazatának. Ennek az elvnek a sérülését kell tudni bizonyítani – mondta a szakértő. A magyar jogorvoslati lépcsőfokok végigjárása után a luxemburgi bíróság elé lehet vinni a törvénymódosításokat, erre most még van idő – állítja a szakértő. A jogi eszközök között lehetőség van arra is, hogy megvizsgáltatják az eljárási szabályok alapelveit az EBESZ nemzetközi választási megfigyelőivel – tette hozzá.

A szakértőket arról is kérdeztük, mi a jelentősége a boríték elhagyásának és annak, hogy nem lesz kötelező a lakcímkártya bemutatása. A teljes interjúkat meghallgathatják a fenti lejátszókra kattintva.

Esti gyors/interjú Bódi Mátyással
2024. november 20., szerda 18:16
Riporter: Szénási Sándor
Megbeszéljük.../interjú Tóth Zoltánnal
2024. november 20., szerda 16:25
Riporter: Bolgár György