Putyin a lépcsőházban – Szénási Sándor jegyzete
29/04/2023 15:07
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
Mit kívánna még Moszkva? Nyilván még sok mindent, Rigát a be nem fagyó kikötőjével, Jurmala homokos tengerpartját, ahol a szovjet tisztviselők és tisztek feleségei oly felhőtlen napokat töltöttek el, a kilépést a NATO-ból, a rubel bevezetését, és azt, hogy a borscs levesnek ne főzzék az ukrán verzióját.
Írogatni persze mindent lehet, csakhogy az irat jóval az ukrajnai háború kirobbantása után született, amikor a Moszkvával kapcsolatos történelmi tudás mondhatni még erősebb fénytörésbe került, a jogos gyanakvás vészcsengői úgyszólván minden lett, észt és litván fejében megszólaltak, és megtörtént három dolog. Először is a katonai és belbiztonsági helyzet javítása, mégpedig a legpesszimistább forgatókönyvek szerint. Martin Herem tábornok, az Észt Védelmi Erők parancsnoka nemrég azt nyilatkozta, hogy nem látja a háború pozitív kimenetelét, és hazája könnyen kerülhet egy izraeli típusú pozícióba, magyarán a folyamatos fenyegetettség állapotába. Másodszor, erőn felül kezdték támogatni Ukrajnát. Ha már Észtországnál tartunk, csak ez az ország eddig a költségvetésének több, mint 1%-át, 396 millió eurónyi fegyvert, és lőszert adott át, illetve a 2022-es évben 220 milliót költött a menekültekre. Harmadszor, a Baltikumban élő orosz népességtől a legteljesebb lojalitást követelik meg, ami, főleg Lettországban sokszor fölösleges keménykedést is jelent, dehát az említett vészcsengőktől itt sem tekinthetünk el.
Mindehhez képest a kiszivárogtatott orosz dokumentum sürgős teendőnként előírja a következőt: Moszkvának meg kell támogatnia az oroszbarát pártokat és médiát (oroszbarát párt nincs, az oroszok Észtországban sokáig a Centrumpártra szavaztak, ami elég ironikus, tekintve, hogy egy durván nackós erőről van szó, ami tekintélyelvű is, kétségtelenül. A Kreml-párti orosz médiát lekapcsolták.)
Továbbá: Putyinnak meg kell őriznie az orosz nyelvű oktatási rendszert. Hogy ezt hogyan tehetné meg, rejtély, tekintve, hogy eltérő mértékben bár, de Lettországban és Észtországban éppen leépítik, vagy korlátozzák. Fontos feladat a szovjet emlékművek megőrzése is, dehát Lettországban tavaly augusztusban bontották le a rigai szoborcsoportot a betonoszlopon ülő vörös csillaggal együtt, a litvánok az ENSZ tiltó határozata ellenére szétszedtek egy szovjet emlékművet a vilniusi Antakalnis temetőben, az észtek a sokadik szobrot döntik le: egyáltalán, kérdés, van még érintetlen szovjet dicsőségmű a Baltikumban. Valószínűleg nincs.
Mit kívánna még Moszkva? Nyilván még sok mindent, Rigát a be nem fagyó kikötőjével, Jurmala homokos tengerpartját, ahol a szovjet tisztviselők és tisztek feleségei oly felhőtlen napokat töltöttek el, a kilépést a NATO-ból, a rubel bevezetését, és azt, hogy a borscs levesnek ne főzzék az ukrán verzióját.
A megszűnt birodalommal kapcsolatos, kissé késeinek tűnő utófájások között azonban a kiszivárgott orosz dokumentum nem említi a katonai akció eshetőségét a Baltikummal szemben. Ami szép tőle.
A sok mámoros mondat között az az egyetlen józan, amit a szövegbe bele sem írtak.
Szénási Sándor jegyzete a 2023. április 29-i Hetes Stúdióban hangzott el.