Rendetlenül rendezett az igazi erdő
5/07/2019 10:30
| Szerző: Klubrádió
Olyan időket élünk, hogy minden idős fára vigyázni kell, és néhány kisebb erdőt vissza kell vinni az őserdőhöz közeli állapotba.
Az erdők egy részét vissza szeretnék terelni az őserdőhöz közeli állapotba. A természetes erdőknek ugyanis sokkal jobb az ellenálló képességük, az immunitásuk, ugyanakkor fontos szerepet játszanak a klímaváltozás lassításában is. Dr Aszalós Réka erdőökológus, az MTA Ökológiai Központjának munkatársa elmondta, hogy erre főleg természetvédelmi területeken van lehetőség, de a program bizonyos elemeit már néhány erdészet is alkalmazza.
A természetes erdő nem olyan szép, rendezett, hanem rendetlenül rendezett. Vannak benne nagy, idős fák, akár több száz évesek is, fiatalok, de holt fák is, és sok fafaj található bennük. A folyamat, a „visszavadítás” nem azt jelenti, hogy nem nyúl senki az erdőhöz, hanem csak úgy magára hagyják, a folyamatba be lehet avatkozni és gyorsítani lehet. Például úgy, hogy egy-egy öreg fa mellől kiveszik a többit, így az gyorsabban nő. A hiányzó, úgynevezett elegyfákat betelepítik. Holt fákat úgy csinálnak, hogy például meggyűrűznek egy élőt, ami aztán elhal, vagy kidöntenek egyet és azt nem szállítják el. A holt fáknak nagyon fontos szerepük van, gombák, rovarok, madarak, odúlakók kötődnek hozzájuk, akár az erdei élővilág fele. Azis egy megoldás, hogy megbontják a lombkoronát, lékeket nyitnak.
Az ilyen természetes állapothoz közeli erdők immunitása, ellenálló képessége sokkal jobb, mint a gazdálkodási céllal telepítetteké. Rengeteg szén-dioxidot képesek megkötni, az árnyékukkal is hozzájárulnak a klímaváltozás hatásainak enyhítéséhez. Stabilitásukat a sokféleség adja. Kis gócpontok lehetnek, amelyekből kiindulva elindulhatunk a természetesség irányába, könnyebben megőrizhetjük a fajokat.
Az interjút a fenti „lejátszás” ikonra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: Pixabay.
2019.07.05. 06:00
Műsorvezető: Pálinkás-Szűcs Róbert