Az Orbán-kormány semmi áron nem mond le az orosz gázról
30/06/2022 07:44
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
A magyar kormány még csak tárgyalni sem hajlandó a gázembargóról, mivel az gyakorlatilag a gazdaság és az ország működőképtelenségét jelentené – erről ír egy orosz médium. Nemzetközi lapszemle.
A kormány által a szomszédos Ukrajnában zajló háborúra hivatkozva bevezetett veszélyhelyzet, illetve az annak nyomán életbe léptetett rendeleti kormányzás lehetővé teszi, hogy a rezsim teljes kontroll alá vegye az energetikai cégeket – ezt tartalmazza a kedden aláírt kormányfői rendelet – számol be a történésekről a New York-i részvénytőzsde, a Nasdaq portálja a Reuters alapján. A kormány június 28-i rendeletének lényege, hogy a nemzetbiztonsági szempontból kiemelt energetikai iparágak, így különösen a villamosenergia-, földgáz-, kőolaj-, távhőipar és bányászat jelentős vagy meghatározó piaci erővel bíró szereplőit – közöttük is kiemelten az FGSZ Földgázszállító Zrt-t és a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetséget – a magyar állam felügyelete alá vonhatja.
A politikai botrányokról elhíresült balatonőszödi üdülő ukrán zsidó menekülteket fogad be, gyakorlatilag menekülttáborrá alakítják át – olvashatjuk a The Jerusalem Postban, de még a clevelandi Jewish Newsban is. Az üdülő teljes renoválásáról az EMIH vezetője, Köves Slomó beszélt a Jewish Telegraph Agencynek is. Eddig pár tucatnyi zsidó menekültet tudtak elhelyezni, de ütemesen haladnak az átalakítások, s elkészül a 664 fő befogadására alkalmas kóser étterem is a kormány és a Chabad közösség közös működtetésében. A munkálatokat hat héttel az oroszok Ukrajna elleni háborújának megindítása után kezdték el. Mindenesetre alapítványt is létrehoznak a havi 600 ezer dollárba kerülő menekülttábor működésiének finanszírozására. A konkrét és átvitt értelmű építkezés egyébként része annak a világszerte beindult mozgalmi szerveződésnek, amely 1200 új ortodox iskola megnyitását tűzte ki célul. A cikk egyébként szól Balatonőszöd jelképes jelentéséről is, hisz Orbán hatalomra jutása szempontjából szimbolikus lett a település neve, illetve az Orbán későbbi választási győzelmét megalapozó Gyurcsány-féle őszödi beszéd helyszíne, a most menekülteket fogadó üdülő.
Dmitrij Vetcsinkin tollából született a moszkvai Krasznaja Veszna újságban megjelent kétrészes elemzés, amelynek első darabjában az Ukrajna és Magyarország kapcsolatában beállt változásról megállapítja – propaganda jelleggel –, hogy az utóbbi hónapokban a kárpátaljai magyarok egyre ellenségesebbek az ukránokkal szemben és ezért egyre nyilvánvalóbb a történelmi anyaországhoz való csatlakozásukat kifejező törekvésük. A szeretettől a gyűlöletig alcímmel közölt írás első bekezdésében azt állítja, hogy a közszolgálati médiából dől a ruszofóbia. Innen aztán eljut a cikk a szélsőséges ukrán nacionalistákig.
Magyarország nem mond le az orosz gázról, s ennek témája még csak nem is vita tárgya a magyar kormányban – fogalmazott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a héten Luxembourgban, amiről az orosz Cargrad honlap is beszámolt. A magyar tárcavezető az uniós miniszterek tárgyalásán kijelentette, ilyen kompromisszumot nem hajlandó kötni Magyarország, mert az orosz gáz nélkül az ország működőképessége lebénul.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.06.30., hétfő 06:00
Riporter: Csernyánszky Judit