Századik életévében elhunyt Jimmy Carter
30/12/2024 01:35
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
Az Egyesült Államok 39. elnöke 2002-ben Nobel-békedíjat kapott. Az Amerikát 1977 és '81 között vezető Jimmy Carter a leghosszabb életet élt elnök.
Elnöksége nem volt sikeres – tekintve a stagnáló gazdaságot, a magas munkanélküliséget, a 12 százalékos inflációt, és beütött 1979-ben a második olajválság is. Viszont sikerként könyvelték el annak idején az Egyiptom és Izrael között megbékélést remélő ún. Camp David-i egyezmény tető alá hozását, amely viszonylagos nyugvópontot jelentett a Közel-Keleten. Brezsnyevvel együtt megszövegezték a stratégiai támadó fegyverek korlátozását előíró SALT II-t. Elnökségét megbélyegezte az iráni túszdráma, nem sikerült 52 túszul ejtett amerikai diplomatát kimenekíteni, s elnöksége utolsó napján, 444 napig tartó fogság után engedték szabadon őket '81 január 20-án az irániak. Ronald Reagan győzelmét valószínűleg ennek is köszönhette.
46 évvel ezelőtt ő engedélyezte a magyar Szent Korona hazatérését, amely 1978-ban az akkori külügyminiszter, Cyrus Vence kíséretében érkezett meg. Ennek köszönhetően a Horn-kormány 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést adományozta neki.
Az általa alapított Carter Center a nemzetközi konfliktusokban való béketeremtés missziójával jött létre, és Carter 2002-ben Nobel-békedíjat kapott ennek, illetve a demokrácia és az emberi jogok előmozdítása érdekében tett több évtizedes erőfeszítéseiért.
Az amerikai haditengerészet még életében tengeralattjárót nevezett el róla, a USS Jimmy Cartert, hisz maga is szolgált a flottánál.
Feleségével együtt a Habitat for Humanity nemzetközi lakásépítő projekt keretében járt hazánkban, maga is beállt ácsolni a többiekkel a szegények lakhatását segítő program során.
A volt elnököt méltatta Joe Biden, Donald Trump és számos politikai vezető. Temetése január 9-én lesz Washingtonban, ezt a napot Biden nemzetközi gyásznappá nyilvánította.