Szent matéria – Szénási Sándor jegyzete
19/01/2022 18:03
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
Miklós Miklósnak farkasa, de akkor se vesszen el az érték, ne sérüljön a tudomány becsülete!
Az ügy, mint köztudott, abból áll, hogy a kiállítást öt éven át előkészítő kurátorokat Kásler miniszter leváltotta, és helyükbe az általa alapított Magyarságkutató Intézet főrégészét, a pozsonyi csatáról szóló filmgagyi hamisítóját, a tudományos fokozatot sajnálatosan nélkülöző Makoldi Miklóst tette. Ezután a külsős szakértők felálltak és visszavonták tanulmányaikat a kiállítást kísérő kötetből, az MTA 25 tagja pedig nyílt levélben nevezte mindezt a dilettantizmus tobzódásának, különösen azért, mert Makoldi a magyarok által itt talált népek bemutatását kihúzta a projektből, mondván, hogy túl sok figyelem összepontosulna a nem keresztény lakosság történetére.
Lehet persze, hogy azóta már valaki elküldött neki egy általános iskolás tankönyvet, ahol szerepel, hogy a morva birodalom fellelt szláv közösségei valamilyen mértékben biztosan keresztények lehettek, hiszen Szvatopluk fejedelem több püspökséget is létesített, a területen pedig maga Metód püspök térített. A nem keresztény népek közé viszont a honfoglaló magyarok tuti odatartoztak.
Dehát ez mellékszál, illetve a veszett tudomány nyele.
A kurátorok egyébként a Nemzeti Múzeumból jöttek, ők nem nyilatkozhatnak, mert a hvg.hu tudósítása szerint ezt L. Simon László főigazgató megtiltotta nekik.
Itt tartottunk, ahol szoktunk, a szokott szégyennél hazánk vezérlő elitjét illetően, amikor hirtelen megszólalt – mit megszólalt, felcsendült! – egy tiszta hang, éppenséggel az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat elnökének Maróth Miklósnak a hangja, aki amúgy az MTA-tól elvett intézetek ura, de most a mentőangyal szerepében tündököl. Azt mondta Maróth, hogy ő és a Nemzeti Múzeum (amely ezek szerint nem túl lelkes a kurátorai kirúgása és a várható nemzetközi botrány miatt) kiadják a visszavont tanulmányokat egy külön kötetben, ne vesszen el az érték, ne sérüljön a tudomány becsülete.
Apró foltocska ezen a történeten, hogy a hvg.hu szerint Maróth Miklós régi ellenlábasa a másik Miklósnak, Káslernek tudniillik, ezért is az ajánlás, ezért is ez a kis jóvátétel.
Most képzeljük el, hogy az egyik Miklós a másiknak nem utálója, hanem a barátja. Akkor mi van? Hát, nyilván, a semmi. A tanulmányok mennek a kukába. De nem ez történt.
Így lett a két Miklós nevű anyagi létező, és a köztük kifejlődött, a társadalom és a gondolkodás belső összefüggéseit a maga ellentmondásosságában képviselő viszony az Orbán-rezsim egyik működő rugója.
Mégiscsak nagy dolog a dialektikus materializmus.
Szénási Sándor jegyzete a 2022. január 19-i Esti gyorsban hangzott el.