Színes vagy szélsőséges?
1/11/2023 09:40
| Szerző: Kerekes Borbála
Tényleg szabadabban értelmezik a fiatalok a nemi identitáskeresést? És a szüleik hogy fogadják az ő tapasztalataiktól eltérő hozzáállást? Mi befolyásolja és segíti a gyerekeket a nemiségük értelmezésében és vajon minden esetben jól tudják-e használni ezeket az eszközöket?
Az Uniszex múlt heti adásában két tizenévessel beszélgettünk nőiességről, férfiasságról, visszajelzésekről és elvárásokról. Ezúttal Szmolka Orsolya gyerekpszichológussal vettük gorcső alá a témát: tényleg szabadabban értelmezik a fiatalok a nemi identitáskeresést? És a szüleik hogy fogadják az ő tapasztalataiktól eltérő hozzáállást? Mi befolyásolja és segíti a gyerekeket a nemiségük értelmezésében és vajon minden esetben jól tudják-e használni ezeket az eszközöket?
A szakértő szerint az, hogy egy tini próbálgatja magát, a külsejét, a nemi hovatartozását, miközben keresi a helyét, teljesen természetes. És mivel ma már sokkal több az elérhető lehetőség, amiből válogathatnak, ezért a próbálgatás is szélsőségesebbnek tűnhet, pedig ez a jelenség teljesen rendben van. Ennek ellenére tény: a szülőknek ez az időszak ijesztő lehet. És a gyerekeknek is, ha nincs mellette egy szülő, aki segít kereteket szabni.
Egyre kevésbé lehet most már meghatározni, hogy mi a lányok és mi a fiúk útja afelé, hogy megtalálják a saját nemi identitásukat. Ami viszont elkerülhetetlen, hogy ilyenkor válnak hangsúlyossá az elsődleges nemi jellegek, és ezt nem éli meg mindenki jól. A test megváltozása most is épp annyira sokkoló, mint 10, 20 vagy 50 évvel ezelőtt. Viszont ma már ott van az internet, ahol sorstársakra és sorsközösségekre lelhet az a fiatal is, aki a saját környezetében nem találja meg a helyét, a hasonlóan gondolkozó vagy érző társat. A pszichológus szerint viszont ez is lehet csapda. Segít, hogy meghallgat és egyetért valaki, de ugyanúgy el is tud szeparálni.
2023. október 30. hétfő 14:00
Műsorvezetők: Kerekes Borbála és Kovács Gellért