TASZ: Kaptunk egy halom iratot a közmédiától, aminek lényegében nincs információtartalma
13/09/2022 11:53
| Szerző: Klubrádió
"Több alkalommal volt munkáltatói nyomásgyakorlás a közmédia dolgozóira azzal kapcsolatban, hogy milyen politikai irányvonalat kell képviselniük" – mondta a Reggeli gyorsban Döbrentey Dániel, a TASZ Politikai Szabadságjogi Projektjének munkatársa.
"Nagyon sokféle elvárásnak kell megfelelni a közmédia berkein belül. Több alkalommal volt munkáltatói nyomásgyakorlás a közmédia dolgozóira azzal kapcsolatban, hogy milyen politikai irányvonalat kell képviselniük, ami a törvény szövegével teljesen szembe megy, mivel az kifejezetten előírja a pártatlanságot, a semlegességet és a befolyásolástól mentes munkavégzést" – mondta a TASZ munkatársa.
Döbrentey hozzátette, hogy a Szabad Európa által kiperelt dokumentumokból az derül ki, hogy ez az eleve nagyon bonyolult struktúra még a dokumentumok szintjén sem átlátható. Van a Duna Médiaszolgáltató, ami megrendel műsorokat, és van az MTVA, ami ezeket legyártja, illetve fizet az előállításért. Az iratokból az is látszik, hogy a gyakorlati megvalósítás is elég furcsán néz ki, ugyanis a Duna Médiaszolgáltató, aminek néhány milliárdos költségvetési kerete van, ehhez képest az MTVA 100-160 milliárdból működik, ebből készülnek a műsorok. "Hogy ezek hogyan készülnek, ezt szerettük volna megtudni a kiperelt iratokból. Ami eljutott végül a bírósági ítélet nyomán hozzánk, abból nem lettünk sokkal okosabbak. Műsormegrendelő adatlapokat szerettünk volna látni, de ezek a lapok semmilyen információtartalommal nem rendelkeznek. Ezek az iratok azt mutatják, hogy ilyen megrendelőlapok alapján nem lehet előállítani egy műsort. További csavar a történetben, hogy kértük a keretmegállapodások kiadását is (ami rendezi, hogy a Duna és az MTVA hogyan dolgozik együtt), de az derült ki, hogy ilyen irat nincs. Kaptunk egy halom iratot, aminek lényegében nincs információtartalma, illetve egy másik iratról pedig megállapították, hogy nem létezik. Érdekes továbbá az is, hogy bár itt közpénzek felhasználásról van szó, az alperes mégis üzleti titokra, illetve a befolyásolásmentes működésük veszélyeztetésére hivatkozott" – mondta Döbrentey Dániel.
"Egészen biztos vagyok benne, hogy ennek a történetnek lesz még folytatása, most már látjuk, hogy mennyire kevéssé transzparens és logikus az a működésmód, ami iratokkal alátámasztható. Azt gondolom, hogy sok olyan munkatársa lehet ezeknek a közszolgálati sajtótermékeknek, akik – ahogy eddig is tették – anonim módon információt szolgáltathatnak a valóban független sajtónak a működési visszásságokról" – mondta a Reggeli gyorsban Döbrentey Dániel, a TASZ Politikai Szabadságjogi Projektjének munkatársa.
A teljes beszélgetést a cikk elején, a lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.
2022.09.13., kedd 07:47
Riporter: Dési János