Tordai: Nem egy eltört ujj a dráma, hanem a fideszes polgármester kegyetlensége miatti kilakoltatás
6/10/2022 20:02
| Szerző: Klubrádió/szg
Mikor a Város Mindenkié (AVM) aktivistái élőlánccal tiltakoztak egy 67 éves lipótvárosi nő kilakoltatása ellen, a rendőrök elrángatták a két részt vevő országgyűlési képviselőt, Jámbor Andrást és Tordai Bencét, utóbbinak eltört az ujja. Azonban a politikus azt mondta: ez a legkevesebb. Az igazi dráma, hogy "a fideszes polgármester kegyetlensége" miatt utcára tett, idős nő valószínűleg nem élhet már saját lakásban, hajléktalanná válik.
Azt kérdeztük az Esti gyorsban Tordai Bence párbeszédes országgyűlési képviselőtől, hogy van az eltört ujja. Mint mondta, ez a legkevesebb, kicsit lüktet, de pár hét alatt meggyógyul. Azonban nem ez az igazi dráma, hanem az, hogy a „fideszes polgármester kegyetlensége” miatt utcára tett, idős asszony valószínűleg nem élhet már saját lakásban, hajléktalan lesz, szállókon vagy az utcán kell élnie.
Ugyanis délután a Város Mindenkié (AVM) aktivistái élőlánccal tiltakoztak egy 67 éves lipótvárosi nő kilakoltatása ellen. A rendőrök elrángatták a két részt vevő országgyűlési képviselőt, Jámbor Andrást és Tordai Bencét, utóbbinak az intézkedés közben eltört az ujja. Az idős nőnek el kellett hagynia a lakást.
Tordai Bence elmondta, önkormányzati lakásról van szó, és a fővárosi közgyűlés ellenszavazat nélkül – az V. kerületi fideszes polgármester, Szentgyörgyvölgyi Péter szavazatával együtt – megszavazta a kilakoltatási moratóriumot, tekintettel a megélhetési válságra és ennek a gyakorlatnak a kegyetlenségére. Ennek ellenére, egy minimális tartozás miatt, amit ráadásul kifizetett volna egy jótékony alapítvány, kivezényeltek húsz rendőrt és elvitték az idős nőt hajléktalanszállóra. Csárdi Antal, a körzet országgyűlési képviselője és Karácsony Gergely főpolgármester is kereste a polgármestert, aki azonban nem függesztette fel a kilakoltatást. Az AVM aktivistái ott voltak, ő is tulajdonképpen egy volt közülük, és amikor a rendőrök ráncigálták, eltört az ujja, de „ez a legkevesebb” – fogalmazott.
Egy másik ügyben is kérdeztük Tordai Bencét. Szerinte az önkormányzatokat gyámság alá vonták – ez egy friss rendeletből derül ki – méghozzá amiatt a válság miatt, „amit a kormány, illetve az állami energiakereskedő cég idézett elő”. Felhozta Szentendre példáját, ahol a 17,5-szeres áremelkedést nem fogadták el, ehelyett 26-szorosat ajánlottak nekik, ami a valaha volt legmagasabb holland gáztőzsdei ár kétszerese. Erről sok szó volt a sajtóban, arról már talán kevésbé, hogy a 26-szoros ajánlat után adtak harmadikat, a tavalyi 10-szeresét, tehát egy kis botrány miatt tudtak 60 százalékot védeni, vagyis nem volt annyira jól beárazva.
Az érintett állami cég az MVM Next; sokat gondolkodtak azon, hogy ki nyerészkedhet az önkormányzatokon, akár a gázt, akár az áramot miért adják tovább „elképesztő extraprofittal” a magyar fogyasztóknak. Szerinte ezzel akarják betömködni a lyukakat a költségvetésben, és ezt értik, csak nem fogadják el. Amikor ez „olyan szintű pofátlanságig fajul”, mint hogy a valaha volt legmagasabb tőzsdei gázár duplájáért próbálják eladni az önkormányzatnak a gázt, akkor valamit lépni kell.
Azt is megjegyezte, hogy aki meg tudott állapodni gázszerződésről az első körben, az a XII. kerületi fideszes önkormányzat volt; Pokorni Zoltánéknak valahogy 7-szeres áron is megszámítják, ami másnak 26-szoros (vagy ha nagyon kiabál, akkor 10-szeres). Ha el akarná hárítani azt a vádat az állami cég, hogy politikai alapon áraz, akkor az ő érdeke is az lenne, hogy az árazási gyakorlat legyen nyilvános. Ezzel együtt a hosszútávú orosz gázszerződésnek is nyilvánosnak kellene lennie – tette hozzá.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Tordai Bence / Facebook
2022. október 06., csütörtök 18:30
Műsorvezető: Hardy Mihály