„Köszönjük,
Reggeli gyors

Történelmi pillanatok Törökországban

20/01/2025 07:16

| Szerző: Klubrádió

Egész Törökország lázban ég, vajon lesz-e béke a kurdok és török állam között? A Reggeli gyorsban Egeresi Zoltán Törökország-szakértőt, a Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának munkatársát kérdeztük. 

2025. január 20. Reggeli gyors - Egeresi Zoltán 2025.01.20.
10:19
00:00
 Egeresi Zoltán emlékeztetett, Devlet Bahceli nyitási kezdeményezése októberben indult, amikor kezet fogott a parlamenti ciklus elején a kurd párti politikusokkal.

Akkor megfogalmazta, hogy ha Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) - mely terrorszervezetként működik - 26 éve börtönben ülő vezetője Abdullah Öcalan hajlandó felszólítani a kurd terrorszervezetet, hogy letegye a fegyvert, akkor ki is engedhetik a börtönből, vagy legalábbis kedvező elbírálás alá kerülhet. 

Ebben a folyamatban Bahceli mediátorként, közvetítőként venne részt.

Erre a török államigazgatás rábólintott, és megkezdődött egy folyamat, mely a törökországi kurd közösség, a török állam és Öcalan közötti egyeztetésről, puhításról szól. 

A török fél azonban csak arról beszél, hogy a PKK tegye le a fegyvert. Erre már voltak próbálkozások korábban, akkor azok kudarcba fulladtak. Arról viszont nem beszélnek, hogy kisebbségi jogokat vagy autonómiát kapnának a kurdok. 

Öcalan nyitott egyfajta rendezésre, de biztos, hogy szeretne valamilyen jogokat elérni maguk számára - mondja a szakértő.

A PKK, melynek vezetőségéből Öcalan 26 éve kikerült nem valószínű, hogy letenné a fegyvert, még Öcalan kérésére sem. Ezzel együtt a párbeszéd megindulás egy jelentős eredménynek számít már – teszi hozzá Egeresi Zoltán. 

Egeresi Zoltán felhívta a figyelmet a szír tényezőkre, ahol megbukott az Aszad-rendszer, és egy új törökpárti vezetés került hatalomra, melynek egyik célja a helyi kurd autonómia és katonai szervezet felszámolása. A törökök szerint itt a PKK szíriai leányvállalatáról van szó. Ha ezt sikerülne felszámolni, akár békésen, akár katonai úton, az a PKK terrorszervezet gyengülését  jelentené.

Trump beiktatásával pedig az lesz a nagy kérdés, hogy az amerikai katonák kivonulnak-e Észak-Szíriából ezzel olyan helyzetet teremtve, amelyben a helyi kurd milíciák konstruktívabbak lehetnek a szír vezetéssel vagy akár a törökökkel szemben.

Teljes béke valószínű nem lesz a szakértő szerint, a PKK nem teszi majd le a fegyvert akkor sem, ha Öcalan megnyilvánul a tárgyalásokon.

Jelenleg is folyamatosak a török csapások drónokkal, kommandósokkal Észak-Irakban, ahol a PKK bázisai vannak.  Ugyanígy folynak Észak-Szíriában katonai összecsapások, a török drónok, a helyi kurd milíciák és a törökök által támogatott nemzeti szír hadsereg között. Amennyiben az amerikaiak kivonulnak vagy Trump szabad kezet ad a törököknek és az észak-szír milíciák nem teszik le a fegyvert, akkor egy török katonai beavatkozás is várható  Észak-Szíriában. 

Egeresi szerint ennek tükrében fontos ez a tárgyalássorozat. Ez a nyitási politika Öcalan felé. Azzal, hogy a kurd vezetés egyfajta megoldás felé nyitott, és bevonják Bahcelit, ország-világ felé lehet kommunikálni, hogy a török állam nyitott a tárgyalásokra, a békére, megadják a lehetőséget a PKK-nak. Amennyiben ezzel nem él, akkor nézzen szembe azokkal a katonai következményekkel, melyek a levegőben vannak. Ennek politikai aktora Bahceli, aki a kormánykoalíció második legfontosabb embere Erdogan után.

Reggeli gyors: Egeresi Zoltán
2025.01.20., hétfő 6.50
Riporter: Herskovits Eszter, Selmeci János