Új vírus, régi ország és Greta Thunberg nyugdíjazása – Selmeci János jegyzete
27/03/2020 18:01
| Szerző: Selmeci János/Klubrádió
A járvány utáni időszak hősi halottja lehet a zöldmozgalom, és nem csak a radikális része, bár kétségtelenül az utazás és fogyasztás ellenes csoportok hullanak majd el először, kipróbáltuk, hogy milyen lenne a világuk, hát nem túl jó. De ha az lesz a kérdés, hogy a föld hőmérséklete növekedjen pár fokkal, vagy a munkanélküliek száma még néhány millióval, szerintem kevés olyan politikus lesz, aki inkább egy bizonytalan, jövőbeli katasztrófa, nem pedig az aktuális recesszió ellen akar harcolni.
Közben Harari meg Chomsky után szabadon én is elgondolkodtam azon, hogy a járvány után vajon miben és mennyit változik majd az életünk. Remélem, hogy többet látogatjuk majd a szüleinket, nagyszüleinket, egy kicsit jobban megbecsüljük a kapcsolatainkat, hiszen most megtanuljuk, hogy bármikor elszakíthat minket egymástól egy karantén, igaz az ilyen hatások csak rövid ideig szoktak megmaradni. Ennél nagyobb esély van az oltásellenesség kihalására, most tényleg, mutassanak a néhány megszállotton kívül bárkit, aki jövőre nem oltatja be magát koronavírus ellen.
A járvány utáni időszak hősi halottja lehet a zöldmozgalom, és nem csak a radikális része, bár kétségtelenül az utazás és fogyasztás ellenes csoportok hullanak majd el először, kipróbáltuk, hogy milyen lenne a világuk, hát nem túl jó. De ha az lesz a kérdés, hogy a föld hőmérséklete növekedjen pár fokkal, vagy a munkanélküliek száma még néhány millióval, szerintem kevés olyan politikus lesz, aki inkább egy bizonytalan, jövőbeli katasztrófa, nem pedig az aktuális recesszió ellen akar harcolni. A kormányok nem a bolygó zöldítésére, a kibocsájtás csökkentésére, hanem arra fognak eurómilliárdokat költeni, hogy működjenek a gyárak, a turisták pedig végre felüljenek a környezetszennyező repülőkre, szóval ha a zöldeknek igazuk volt, bajban van a Föld.
És hogy mi fog változni itthon? Talán semmi, talán az emberek elgondolkodnak rajta, hogy mégsem a focistákat kellett volna nyugati fizetésekkel itthon tartani.
Az viszont nem kérdés, hogy a politikusok, és így az ország jövőjét nagyban meghatározza majd, mit tesznek a következő hetekben.
De egyelőre, ez még ugyan az az ország, az NB1-es klubok pedig a focisták fizetésének csökkentésére készülnek. Reméljük, jön egy gyors kormányzati csomag, ami segít rajtuk.
Selmeci János jegyzete a 2020. március 27-i Esti gyorsban hangzott el.