Budapestre érkezett november 2-án az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottságának küldöttsége azzal a céllal, hogy az érintettekkel való személyes találkozások révén információt gyűjtsön a magyarországi kultúr-, oktatás- és médiapolitika különböző aspektusairól. A látogatás időzítése – mondhatni - ideális: a közoktatással kapcsolatos, szülők, diákok és tanárok által szervezett országos demonstrációk gyakorlatilag megszakítás nélkül folynak, Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő pedig épp péntekre hirdetett tömeges tiltakozást a Magyar Televízió székháza elé. A témáról Bodnár Barna összefoglalóját hallhatták.
November 8-án tartják a félidős választást az Egyesült Államokban. Joe Biden szerint a demokrácia megmaradása a tét. De miért is? Erre is választ adnak a riportok és miniinterjúk. Csernyánszky Judit az Egyesült Államokból jelentkezett riporttal.
Miként próbálja magához édesgetni a hatalom a fiatal értelmiséggé válókat? Remek ösztöndíjak a világ legjobb egyetemein – eddig teljesen rendben van. De mekkora az ideológiai elvárás amikor többek között Novák Katalin vagy Balog Zoltán válogatja ki a jelentkezőkből a továbbjutókat, ki tudja, milyen szempontok alapján? El kell-e adnia a pályázóknak a lelkét, ha szeretnék meg kapni a pénzes támogatást, vagy meg lehet úszni anélkül is? Ezen kérdésekre keresi a választ Nagy Iván László, a HVG újságírója.
Szakmai hibát vétettek-e a magyar titkosszolgálatok, vagy politikai megrendelésre cselekedtek, amikor még egy-két nappal a háború kitörése előtt is arról beszéltek zárt körben, hogy Oroszország nem fogja Ukrajnát megtámadni? És vajon hogyan értékeljük azt, hogy a feltűnően oroszbarát politikát folytató Orbán-rezsim nem utasított még ki egyetlenegy oroszországi diplomatát sem, miközben Európa sok országából azért küldik haza őket, mert gyanús, hogy hírszerző, titkosszolgálati tevékenységet is végeznek diplomáciai fedésben?