Az adás tartalmából:
Delft – ez még mindig egy holland város, ez is középkori csoda, mint a korábbiak, amelyekről Sylvester Ádám építész mesélt.
Sgraffito – ez egy különleges homlokzatfestési eljárás, régi technológia. Ezért ezeket – merthogy rengeteg régi épület áll elhanyagolva – nem is mindig lehet látni. Pedig ilyen a Képzőművészeti Egyetem gyönyörű épülete, csak fel kellene újítani – Kelecsényi Kristóf művészettörténésszel vitattuk ezt meg.
A Tolnai Világlapja egykori, szintén gyönyörű, Dohány utcai épületét idézte meg Kozár Alexandra újságíró.
Az EMKE aluljáró – ezt is felújítják most a Blaha Lujza térrel együtt – történelmi hely, Torma Tamás újságíró, építészeti szakíró mesélt a múltjáról.
A ’70-es évek előtt épült jellegzetes családi házak 80 százaléka elavult, korszerűtlen ésenergiafaló. Ezt mérte fel legutóbb a Habitat for Humanity Magyarország csapata. Az eredményről Feldmár Nóra szakpolitikai munkatárstól hallottunk.
Ezúttal is tanultunk valamit, amiről kevesen hallottak: hangtükrök. Hatalmas, parabola felületű betonépítmények ezek Angliában, a radar elődei, amelyekkel a közeledő ellenséges repülőgépek hangját lehetett idejekorán észlelni a háborúban – de Laczik Bálint mérnök, a BME Gyártástudomány és -technológia Tanszék adjunktusa ennél biztosan érthetőbben mesélt erről.
Megvannak az Év háza idei pályázatának nyertes épületei – Rajki Diána, a rendező Build-Communication ügynökség vezetője volt a vendégünk.
Építészetről közérthetően. Ház, utca, tér, kerület, városnegyed, Budapest, Magyarország, Európa és az egész világ bárhol, ahol értő és értetlen kezek valamit építettek/építenek. A természeti környezetbe épített világ a mi második természetünk, a mesterséges természet. Jó, rossz, élhető és kevésbé élhetetlen, de a miénk. A felelősség is a miénk, hogy mivé válik a világunk az építés/rombolás által. Ja, és ez fontos; szóljon hozzá!
Az Utcafront már podcast formában is hallgatható.
Iratkozzon fel a műsorra kedvenc online platformján!
Spotify
Apple podcast
Google podcast