A diktátor húga: Észak-Korea ragaszkodik az atomhoz és Putyin Oroszországához
2/11/2024 09:07
| Szerző: Klubrádió
Soha nem fog lemondani az atomfegyverekről Észak-Korea – jelentette ki az ország diktátorának húga, aki hazája egyik legbefolyásosabb személyisége. Előtte Észak-Korea külügyminisztere arról beszélt, a győzelemig segítik Oroszországot az ukrajnai konfliktusban.
Csak megerősítették Észak-Koreát a z ellene hozott nemzetközi szankciók és politikai nyomásgyakorlás– mondta Kim Jodzsong, a hazáját vezető diktáror, Kim Dzsongun nagy befolyású húga. A diktátor testvére annak kapcsán nyilatkozott, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár csütörtökön elítélte az észak-koreai Hvaszong–19 típusú interkontinentális ballisztikus rakéta indítását, amellyel szerinte Phenjan megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait.
Kim Jodzsong szombaton visszautasította a bírálatot azt mondta, hogy Észak-Korea soha nem fog lemondani az atomfegyverek fejlesztéséről – írja az MTI. Igazságtalannak és előítéletesnek nevezte az ENSZ-főtitkárt, és azt állította, hogy a rakétatesztek önvédelmi célokat szolgálnak – jelentette a KCNA észak-koreai hírügynökség.
Észak-Korea csütörtökön hajtott végre kísérletet egy Hvaszong–19 nevű, új fejlesztésű interkontinentális ballisztikus rakétával, amely az Észak-Korea által valaha indított rakéták közül a leghosszabb időt töltötte a levegőben. A rakéta 86 percen át repült több mint hétezer kilométeres maximális magasságban, ami felülmúlja a korábbi észak-koreai rakétakísérletek adatait.
A diktátor húgának nyilatkozata előtt egy nappal Coj Szon Hi észak-koreai külügyminiszter Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszerrel találkozva azt mondta, Észak-Korea kész a győzelemig segíteni Oroszországot az ukrajnai konfliktusban. Az ázsiai diktatúra
“Semmi kétségünk sincs afelől, hogy az Oroszországi Föderáció tisztelt elnöke, Vlagyimir Putyin bölcs vezetése alatt az orosz hadsereg és nép elkerülhetetlenül nagy győzelmet arat a szuverén jogok védelméért és az állam biztonságának megóvásáért folytatott szent harcában. Ismételten hitet teszünk amellett, hogy a győzelem napjáig mindig szilárdan ki fogunk állni orosz bajtársaink mellett” – mondta az észak-koreai külügyminiszter.
“Kim Dzsong Un, a KNDK elnöke a különleges hadművelet kezdetétől fogva azt az utasítást adta, hogy ne legyünk tekintettel senkire, változatlanul és erőteljesen támogassuk és segítsük az orosz hadsereget és az orosz népet” – mondta.
Lavrov arról beszélt, az Észak-Koreával kötött stratégiai partnerségi szerződés új minőségi szintre emelte a kétoldalú viszonyt. A megállapodás célját a kapcsolatok elmélyítésében minden téren és az északkelet-ázsiai régió és az egész kontinens helyzetének stabilizálásában nevezte meg. Lavrov szerint Oroszország és a KNDK hadserege és különleges szolgálatai között szoros kapcsolat alakult ki, ami lehetővé teszi a fontos feladatok megoldását a biztonság területén.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pénteken, újságírói kérdésre reagálva nem kívánta kommentálta azokat az állításokat, amelyek szerint észak-koreai katonákat vezényeltek Oroszországba, akik készek részt venni az ukrajnai konfliktusban. “Nincs mit hozzátennem ahhoz, amit korábban már kijelentettünk ebben a témában” – mondta Peszkov.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter előtte arról beszélt, mintegy 8000 észak-koreai katona állomásozik Oroszországban az ukrán határo, Moszkva pedig arra készül, hogy a következő napokban bevesse őket a fronton.
Dél-Korea viszont nem fontolgatja, hogy csapatokat küld Ukrajnába – jelentette ki a dél-koreai nemzetbiztonsági főtanácsadó egy parlamenti meghallgatáson Szöulban, azokra a jelentésekre reagálva, amelyek szerint Észak-Korea rövidesen részt vesz a háborúban Oroszországot támogatva. Sin Vonszik ugyanakkor megjegyezte, nagyon fontos a dél-koreai megfigyelő misszió nemrégiben bejelentett Ukrajnába küldése, tekintettel arra, hogy az Oroszországban felvonultatott észak-koreai katonák korszerű hadviselési taktikákkal ismerkednek, és ezt a tapasztalatot megoszthatják a phenjani reguláris erőkkel is. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hét elején bejelentette, hogy Kijev és Szöul megállapodott abban: minden szinten tovább mélyítik kapcsolataikat, valamint fokozzák a hírszerzések közötti együttműködést és információcserét.