A magyarok egyre elutasítóbbak mindenkivel, még a keresztényekkel is
22/12/2022 17:08
| Szerző: Klubrádió
A magyar társadalom 36,2 százaléka elutasítja azt, hogy homoszexuális szomszédja legyen. 1990-ben ez még körülbelül 75 százalék volt, de 2008-ban 30 százalék, tehát azóta romlott a helyzet – derül ki a TÁRKI friss tanulmányából, amely azt vizsgálta, hogy tekintenek Magyarországon a homoszexuálisokra.
A magyar férfiak egyébként jobban elutasítják, hogy homoszexuális szomszédjuk legyen, mint a nők – olvasható a TÁRKI Társadalmi Riportjában vonatkozó fejezetében. Az eredményekből az derült ki, hogy a magyarok az évek alatt mindenféle szomszéddal egyre elutasítóbbak lettek: főképp a bevándorlókkal és a muszlimokkal szemben, de érdekes jelenség, hogy 2 százalékról 12 százalékra ugrott a keresztény szomszédok elleni elutasítottság is. Néhány szám a többi csoport elutasítottságáról: kábítószereseket 71,2 százalék, súlyos alkoholistákat (a kérdőíven: iszákosokat) 65,1 százalék, bevándorlókat 47,5, romákat 45,6, zsidókat pedig 19,8 százalék nem szeretne szomszédjának.
Vagyis az elutasítás növekedése minden kategóriára vonatkozik, a magyar válaszadók 2008 és 2018 között mindenkivel szemben – például zsidókkal, cigányokkal, muzulmánokkal, bevándorlókkal, kábítószeresekkel, de még a keresztényekkel is – elutasítóbbá váltak, és ezek közül épp a homoszexuális szomszédok elutasítottsága nőtt legkevésbé.
A tanulmány arra jutott: a társadalom hozzáállását a melegekhez 2010 óta eléggé befolyásolja az, hogy a politika a saját érdekei miatt „politikai homofóbiát” terjeszt, tehát a saját céljának elérése érdekében akár még háttérbe is szorítja a melegek jogait és méltóságát. Ráadásul „az utóbbi évek fejleményei alapján úgy tűnik, hogy Magyarországon az uralkodó politikai elit a homoszexualitással kapcsolatos kérdéseket továbbra is közügyként kívánja tematizálni” – fogalmaztak.
A „Homofób-e a magyar társadalom?” kérdésre a kutatók szerint azt lehet válaszolni, hogy Magyarország a kevésbé elfogadó európai országok közé tartozik, ugyanakkor az egész magyar társadalom semmiképpen nem tekinthető homofóbnak.
Magyarország egyébként úgy jó harminc éve az utolsók között van a „homoszexualitás megengedhetősége” skálán az európai országok között. Az északi országok, mint Izland, Hollandia, Svédország, Dánia és Norvégia a legelfogadóbbak, őket követi Németország és Franciaország. Magyarország pedig az utolsó harmadban kullog olyan országokkal, mint Románia, Málta vagy Bulgária.
A tanulmány szerint a nők, a fiatalabbak, a magasabb iskolai végzettségűek, azok, akik nagyobb városokban élnek és azok, akik nem járnak vallási szertartásokra, azok a többieknél elfogadóbbak a melegekkel szemben Európában. Ahogy azok is, akiknek kevésbé tekintenek tradicionálisan a nemi szerepekre. A jobboldaliak, a bevándorlásellenesek és az alacsonyabb iskolai végzettségűek pedig kevésbé toleránsak.
És ahogy az sem lehet meglepetés: azokban az országokban, ahol már eleve több joga van a párkapcsolatok és örökbefogadás terén az azonos nemű pároknak, ott a társadalom is barátságosabban és elfogadóbban áll hozzájuk.