A tilalom ellenére repült Minszkbe egy magyar kisgép
25/06/2021 07:12
| Szerző: Klubrádió
Nemcsak berpült a belarusz légtérbe, napokig időzött a kisgép Minszkben. A Magnus Aircraft Zrt. szerint az általános repülési tilalom rájuk nem vonatkozik, a katonai célokra is felhasználható gép és a személyzet „kiküldetésen” vett részt.
Miközben Fehéroroszországgal szemben szokatlanul súlyos büntető intézkedést, összeurópai repülési tilalmat rendeltek el a Ryanair-gép földre kényszerítése miatt, egy magyar gyártó gépe múlt héten a bojkott alatt álló országba repült, majd napokig időzött Minszkben – írja a 24.hu.
A portál szerint a magyar gép látogatását egy – légi forgalommal foglalkozó – Facebook-csoport tagjai szúrták ki. A Magnus Fusion útját az tette feltűnővé, hogy a fehéroroszországi légtér szinte teljesen kiürült, mióta az Európai Tanács büntetőintézkedéseket vezetett be az országgal szemben. Mint ismert, május 23-án Aljekszandr Lukasenka elnök parancsára Minszkben leszállásra kényszerítették a Ryanair légitársaság Athén és Vilnius között közlekedő járatát, amely elvileg csak átrepült volna az ország felett. Az akció célja az volt, hogy belarusz hatóságok letartóztathassák a fedélzeten tartózkodó Raman Prataszevics ellenzéki újságíró aktivistát.
Az állami gépeltérítésre adott brüsszeli válasz lényegében beszüntette a légi közlekedést Európa és Fehéroroszország között. Május vége óta az uniós repterek nem fogadják a fehérorosz légitársaságok repülőgépeit, sőt a belarusz gépek nem is repülhetnek keresztül az EU-s tagállamok légterén. Emellett az EU-s légitársaságok gépei sem repülhetnek be a belarusz légtérbe, és értelemszerűen le sem szállhatnak az ország területén.
A légtérzár Magyarországra is vonatkozik, a légügyi hatóság a június 4-én kiadott repülésbiztonsági tájékoztatásában, az úgynevezett NOTAM-ban ennél sokkal szélesebben határozta meg a tilalom érvényességét. Eszerint a Magyarországon kiadott engedéllyel működő légi fuvarozók, a magyar engedéllyel rendelkező gépek pilótái és a magyar regisztrációval rendelkező gépek számára sem megengedett, hogy belépjenek a minszki (belarusz) légtérbe. Ettől az utasítástól eltérni lényegében csak szükséghelyzetben, előre nem látható körülmények miatt lehet.
Az uniós légtérbojkottról és a Magnus minszki útjáról a magyar légügyi hatóságokat is megkérdezték, de érdemi állásfoglalást sehonnan sem kaptak. A belarusz légtér használatát tiltó NOTAM-ot kiadó HungaroControl azt írta, hogy ők csak a magyar légtér forgalmának biztonságáért felelnek, a járatok útvonaltervezésére nincs ráhatásuk. Kérdéseinket a légiközlekedési hatóságként eljáró Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz is elküldték, de onnan sem érkezett válasz.
A Magnus Aircraft Zrt. szerint az általános repülési tilalom rájuk nem vonatkozik, a katonai célokra is felhasználható gép és a személyzet „kiküldetésen” vett részt. A tiltás a cég szerint csak a kereskedelmi tevékenységet folytató vállaltok gépeire vonatkozik.