Állítólag Merkely Béla és Stumpf István neve is felmerült mint lehetséges államfő-jelölt
13/02/2024 07:23
| Szerző: Klubrádió
A kormányközeli Index információi szerint múlt csütörtök óta több potenciális köztársasági elnök-jelölt népszerűségi és ismertségi indexét kezdték el telefonos lekérdezésekkel mérni. Úgy tudják, hogy a kérdőíven Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, valamint Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora neve szerepel. A lehetséges jelöltek között van az első Orbán-kabinet Miniszterelnökségét vezető miniszterének, Stumpf Istvánnak a neve is, aki 2019-ig alkotmánybíróként tevékenykedett, valamint Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter, aki jelenleg a Fidesz EP-képviselője.
A Párbeszéd-Zöldek bízik abban, hogy az ellenzék megtalálja azt a közös köztársasági elnök jelöltet, aki mögé egységesen be tud állni minden ellenzéki párt. Szabó Tímea frakcióvezető szerint nem hagyhatják, hogy a Fidesz újabb pártkatonát állítson ebbe a pozícióba.
Reméli, hogy a segítség szándéka motiválja a pártokat a gyermekvédelmi törvény megváltoztatására - ezt mondta a Klubrádióban Pető Attila gyerekjogi aktivista, aki korábban papi szexuális bántalmazás áldozata volt. Hozzátette, ilyen ügyben nem szabad politikai oldalt foglalni, a közelmúltban kiderült esetek pedig rávilágítanak arra, hogy változásokra van szükség.
Lakner Zoltán politológus, a Jelen főszerkesztője szerint az ellenzéknek most közösen, még a Fideszt megelőzve kellene köztársasági elnök jelöltet javasolnia.
Stefano Bottoni történész szerint Magyar Péter nyilatkozataira nem készült fel a Fidesz. Szerinte a partizános interjú azokat is meglepte, akik tudták, hogy ez történik a háttérben, de nem gondolták eddig, hogy ezt valaki el meri mondani. Stefano Bottoni szerint az a nagy kérdés, hogy ebből mi fog következni.
Elfogadná, ha a pártok őt választanák köztársasági elnökjelöltnek - ezt mondta a Klubrádióban Róna Péter. A Jobbik EP-listavezetője szerint ellentmondásos, hogy a köztársasági elnök a nemzet egységét testesíti meg, mégis csak egyetlen párt választja. Hozzátette, ez a rendszer idejét múlt, és ha a kormány nem akar változtatni az alkotmányon, akkor az ellenzéknek szavaznia sem érdemes az államfőről.
Az ellenzéknek érdemes egy közös köztársasági elnök-jelölt mögé beállni, még ha azt nem is fogja megszavazni az Országgyűlés – erről beszélt Tóth Zoltán választási szakértő a Klubrádióban. Hozzátette, hogy szerinte az ellenzék jól járna azzal, ha egy előválasztást tartana a jelölttel kapcsolatban, ami egy későbbi együttműködésnek is jó példát adhatna.