Az állam az ügyvédekkel fizettetné ki a kirendelt védők díját
20/11/2024 20:39
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Az állam által kirendelt védők azoknak nyújtanak képviseletet, akik képtelenek lennének megfizetni egy ügyvédet. Központilag meghatározott díjazásuk töredéke annak, amit a piacon elkérhetnének, ezért is vannak egyre kevesebben. Az állam most emelés helyett a feladatot nem vállaló ügyvédekre tolná a pénz összedobását.
Ezentúl az állam az ügyvédekkel fizettetné meg a kirendelt védők díját – erről a Magyar Ügyvédi Kamara tájékoztatta hírlevelében a tagokat – számolt be a hvg.hu.
Az állam által kirendelt védők azoknak nyújtanak képviseletet, akik képtelenek lennének megfizetni egy ügyvédet. Díjazásuk töredéke annak, amit a piacon elkérhetnének: a 30-40 ezer forintos középkategóriás ügyvédi óradíjak idején a kirendelt védők központilag meghatározott óradíja jelenleg 7 ezer forint. A büntetés-végrehajtási intézetben tartott konzultációért még ennél is kevesebb, óránként 4900 forint jár. Így aztán egyre több ügyvéd iratkozik le arról a listáról, ahonnan az állam válogathat, amikor kirendelt védőt keres.
Először Tuzson Bence igazságügyi miniszter közölte a kamara elnökével, hogy az állam helyett ezután a feladatot – részben nyilván éppen az alacsony díjazás miatt – nem vállaló ügyvédeknek kellene összedobnia a kirendelt védők fizetését. A kamara elutasította a javaslatot, a kormány így most beleírja a törvénybe – számolt be a lap.
"A kirendelési listán nem szereplő ügyvédek által az Igazságügyi Minisztériumnak fizetendő díj lesz" a kirendelési díjak pénzügyi forrása – áll a kamara hírlevelében. Az elképzelés ellen Havasi Dezső elnök – aki úgy értesült a tervről, hogy Tuzson behívatta, anélkül, hogy tájékoztatta volna, miről lesz szó – „azonnal tiltakozott és egyet nem értését fejezte ki, utalva alkotmányossági aggályokra is”. Az elnök erről tájékoztatást adott a november 11-i kamarai elnökségi ülésen, ahol „a kérdésben az ülésen széleskörű vita bontakozott ki, a miniszteri álláspontot senki sem támogatta”.
A kormányzat ugyanakkor kitart a terv mellett, november 16-án, az Ügyvédek Napján mondott beszédében Tuzson megismételte, hogy ez a kormányzat szándéka – számol be a hírlevél. Ugyanezen az alkalmon Havasi beszédében azt mondta, a jogállami működés feltételének tartják a kirendelt védői és pártfogói ügyvédi díjak méltánytalanul alacsony óradíjának emelését és időbeni megfizetését is. „Ennek forrása azonban, még részben sem lehet az ügyvédek anyagi hozzájárulása” – idézi a hírlevél az elnököt, aki szerint „a független ügyvédség nem finanszírozhatja az állam helyett az alkotmányosan kötelező védelem díját (…) ez számos elvi és gyakorlati okból nem elfogadható” – írja a hvg.
Végül november 19-én kedden Tuzson a kormány nevében benyújtotta a törvénymódosítót, eszerint minden megkezdett hónap után 8000 forint megfizetésére kötelesek azok, akik a kirendelhető ügyvédek jegyzékébe történő felvételüket nem vállalták. A kamara elméletben november 30-ig véleményezheti a javaslatot, kérdés persze, hogy az előzmények ismeretében mennyi esély van rá, hogy véleményüket számításba veszik.