„Köszönjük
A lényeg

Az Európai Bizottság szerint megbízhatatlan adatokon alapul a magyar gazdasági előrejelzés

6/12/2024 14:41

| Szerző: Klubrádió

A magyar költségvetési tervekből jelentős információk hiányoznak, és megbízhatatlan adatokon alapulnak - áll Valdis Dombrovskis európai biztos Varga Mihály pénzügyminiszternek címzett, csütörtökön kelt levelében, amelyet az Euronews látott. A Pénzügyminisztérium cáfol.

Úgy tűnik, hogy a magyar kormány késlekedik a reális gazdasági előrejelzések benyújtásával Brüsszelnek – ez is része a két fél között egyre erősödő konfrontációnak.

A túlzottdeficit-eljárásnak ebben a szakaszában „még mindig fontos elemek hiányoznak, vagy további kiigazítást és pontosítást igényelnek ahhoz, hogy a Bizottság véglegesítse a magyar középtávú költségvetési terv értékelését” – mondta Dombrovskis, aki az Európai Bizottság gazdasági biztosa, és akit az Euronews idéz.

A Bizottság a gazdasági növekedésre, az inflációra és a kamatkiadásokra vonatkozó adatokkal kapcsolatos problémákat is kiemeli, mondván, hogy az eltéréseket a saját módszertanuktól „megfelelően indokolni kell”.

Az elemzés azt hivatott bemutatni, hogy Orbán Viktor kormánya hogyan tervezi a következő években a költségvetési egyensúly helyreállítását, miután a szigorú uniós kiadási szabályokat a járvány és az azt követő energiaválság közepette enyhítették.

Az uniós végrehajtó testület teljes körű értékelése azonban „a hiányzó információk terjedelmére való tekintettel eltarthat egy ideig” – a levél szerint a határidő a jelenlegi december 12-ről a jövő év január közepére tolódhat ki.

Az EU szerződései korlátozzák a tagállamok által felvehető adósságot, és a jogsértések elvileg pénzbírságot vonhatnak maguk után, még ha ilyen szigorú intézkedéseket ritkán vagy egyáltalán nem is alkalmaznak. A blokk stabilitási és növekedési paktumának célja, hogy elkerülje az euróövezetben a 2007-08-as globális pénzügyi válságot követően Görögországban tapasztalt gazdasági zavarokat, de a szabályok – bár kevésbé szigorúan – azokra is vonatkoznak, akik nem osztoznak a közös valután, mint például Magyarország.

Frissítés:
A cikk megjelenése után a Pénzügymnisztérium azt közölte, "minden valóságalapot nélkülöz az az állítás, miszerint az Európai Bizottság visszaadta Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit. A valóság ezzel szemben az, hogy Magyarország november 4-én, az Európai Bizottsággal előre egyeztetett időpontban adta le középtávú fiskális tervét. A Bizottságnak hat hete van a dokumentum értékelésére, amelynek során folyamatosak az egyeztetések a Bizottság és a Pénzügyminisztérium szakértői között". A PM közleményében kifogásolt állítás, miszerint az Európai Bizottság visszaadta Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit, a cikkben nem szerepel.

Hozzátették, előretekintve a kormány előrejelzése nemcsak a folyamatban lévő nagyberuházások növekedést gyorsító hatásával, hanem a 21 pontos akcióterv élénkítő hatásaival is számol.