Deepfake videó terjed Schwab Richárdról, feljelentést tettek
18/11/2024 11:18
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Gőzsy Kati
Mesterséges intelligenciával létrehozott videó terjed a közösségi médiában, ami az elejétől a végéig meghamisítja Dr. Schwab Richárd egyik egészségügyi témájú beszélgetését – derül ki a gasztroenterológus, belgyógyász által alapított Mind Klinika közleményéből.
A deepfake videóban a nagy követőtáborral rendelkező orvos hangját, képmását használták fel úgy, mintha Friderikusz Sándor kérdésére válaszolna, elmarasztalva azokat az orvosokat, akik hagyományos vérnyomáscsökkentő gyógyszereket írnak fel, és saját, manipulált termékük vásárlására ösztönzik a betegeket. (Dr. Schwab Richárd legutóbb a Klubrádióban a Reggeli gyors műsorában mondta el, mit tehetünk a rák ellen.)
Dr. Entz László, a Mind Klinika igazgatója hangsúlyozta: “Fontos, hogy zéró toleranciát hirdessünk azon bűnelkövetőkkel szemben, akik AI által generált, betegeket félrevezető, hamis egészségügyi tartalmakat terjesztenek." Dr. Schwab és csapata ismeretlen elkövető ellen tett büntetőjogi feljelentést személyes adattal való visszaélés és személyiségi jogok megsértése miatt, de a hamis videó létrehozásával és terjesztésével a kuruzslás, csalás és gyógyszerhamisítás bűncselekmények is megvalósulnak.
Dr. Schwab Richárd kiemelte: “Minden nap hallunk az internetes csalás legkülönbözőbb formáiról, mégis meglepő, amikor minket is utolér. Akármennyire nyilvánvalónak látszik a hamisítás, sajnos nagyon sok rászoruló, megtévesztett beteg keresi a klinikát az idézett tartalmak miatt, ezért döntöttünk úgy, hogy a sajtóhoz fordulunk, és nemcsak rendőrségi feljelentést teszünk. A hamis információk terjedése miatt is fontos leszögeznem, hogy sem én, sem a hozzám köthető vállalkozások soha, sehol, semmilyen étrend-kiegészítő terméket, gyógyszert nem reklámozunk, nem árulunk.”
Szintén hétfőn közölte a Semmelweis Egyetem, hogy a nevükben YouTube-on hirdetnek hamis terméket, egy pulzoximétert, azt állítva, hogy a készüléket az intézmény munkatársai fejlesztették ki. A videóban egy viszonylag kicsi, csipeszszerűen kialakított készülék látható, amely az ujjra csiptetve a valóságban a vér oxigénszintje mellett a pulzust méri. "A Semmelweis Egyetem által jegyzett lakossági videók az intézmény YouTube csatornáján érhetők el, a Semmelweis nem reklámozza szabadalmait online shop áruházakban. Az intézmény megteszi a szükséges jogi lépéseket”, írták.
Friderikusz Sándor hangjával és képmásával egy másik, szintén hamisított videóban is visszaéltek. Azon a felvételen úgy tűnik, mintha Koncz Zsuzsával beszélgetne az ízületek gyógyításáról. Szeptemberben Karikó Katalin is figyelmeztetett, hogy csalók ízületi vagy gerincfájdalmak elleni módszert és kapszulát reklámoznak a nevével.