„Köszönjük
A lényeg

Polyák szerint civilzált országban Orbán Balázs nem tehetné meg, amit az ELTE-n meg igen

17/11/2024 18:58

| Szerző: Klubrádió

Melyik civilzált országban nem lenne eleve összeférhetetlen Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatójának egyetemi doktori védése? Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyezben lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben? – írta Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője.

Tovább tart a nyivános vita arról, hogy Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az ELTE-n indította el doktori eljárását. Minta a 444.hu írta, az ő disszertációja az egyetlen idén az ELTE jogi karán, amit a Tudományági Doktori Tanács nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására. A lap szerint ennek a kivételesnek számító helyzethez elvi oko vezettek, a 444.hu forrásai szerint többen úgy érezték, hogy az egyetem egy ilyen nagy hatalmú politikussal szemben kiszolgáltatott helyzetben van, nem tudják majd objektívan megítélni a dolgozatot, tartva attól, hogy a negatív bírálat szankciókhoz vezet. 

Orbán Balázs ügyére reagálva pénteken Polyák Gábor, az ELTE Média Tanszékének vezetője többek közt azt írta a Facebookon, hogy  "a jogi kar, ahol elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül, egy Orbán Balázsnak nem mondja azt, hogy menjél te az NKE-re". Miután az egyetem elhatárolódott Polyák véleményétől, majd a Mandiner listázni kezdte, kik lájkolták Polyák eredeti posztját, és arról írt, hogy ki kellene őt rúgni az egyetemről, a Média Tanszék vezetője vasárnap újabb posztot tett közzé:

"Képzeljük el a helyzetet, hogy egy doktori védés keretében érdemi szakmai vita zajlik pédául a szuverenitás fogalmáról, úgy, hogy az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül, akinek közvetlen befolyása van a magyar felsőoktatás működésére, a másik oldalon meg annak az egyetemnek az oktatói ülnek, amelyik hosszú évek az egyik legnagyobb vesztese a felsőktatás-politikai döntéseknek. Melyik civilzált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés? Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyezben lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben?"

Polyák egyúttal emlékeztetett rá, hogy korábban "Majtényi László leállította az MTA doktori eljárását, amíg ORTT-elnök volt, mert tudta, hogy a pozíciója akár hatással is lehet a tudományos munkája értékelésére". 

A miniszterelnök politikai igazgatója A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írt PhD-értekezést, amit december elején védhet majd meg az értekezés nyilvános vitáján.