„Köszönjük
A lényeg

Füstöltek, sorra romlottak el kínai lélegeztetőgépek a magyar kórházakban

21/12/2021 10:58

A kórházakba 2020 novembere óta kiszállított több mint 3 ezer kínai lélegeztetőgépből sok még ma is az intézmények raktáraiban áll. Ha egy elromlik, ami többször előfordul, akkor sokszor meg sem javíttatják, hanem csak elővesznek egy másikat a készletből. A beszerzésekor a Külügyminisztérium nem foglalkozott azzal, ki fogja a gépeket üzembe helyezni, ráadásul szinte semmilyen garanciát nem kapott a gyártóktól.

Rendkívül előnytelenek szerződéseket kötött Magyarország a több száz milliárd forintért vásárolt lélegeztetőgépekre – ez derül ki a Direkt36 kutatásaiból, amelynek eredményeit a Telex ismertette.

A lap szerint a 2020 tavaszán beszerzett kínai lélegeztetőgépekról kötött megállapodás alapján a magyar félnek előre kellett fizetni, le kellett mondania a reklamáció jogáról és a karbantartás kérdése sem került szóba, az eladók ráadásul sokszor csak a kínai repterekig szállították a gépeket.

A lapnak kórházi és lélegeztetőgépekkel foglalkozó források arról beszéltek, hogy a „kórházakba 2020 novembere óta kiszállított több mint 3 ezer kínai lélegeztetőgépből sok még ma is a kórházak raktáraiban áll. Ha valamelyik készülék meghibásodik, sokszor meg sem javíttatják, hanem csak elővesznek egy másikat a készletből”.

Márpedig a készülékek több magyar kórházban meghibásodtak, egy dunántúli kórházban például több készülék füstölni kezdett, amikor csatlakoztatták a hálózathoz, a Dél-pesti Centrumkórházban pedig be sem tudták üzemelni őket.

A nagyjából 16 ezer kínai lélegeztetőgépből, amelyre Magyarország 300 milliárd forint költött, tehét végül csak mintegy 3 ezer került a magyar egészségügyi intézményekbe. A beszerzés idején, a koronavírus-járvány első hulláma idején a legdurvább vészforgatókönyv sem számolt egyszerre 8500-nál több olyan beteggel, akit géppel kell lélegeztetni.

A Telex ismertetője azt is megjegyzi, a magyar kormány akkor vásárolta ezeket a gépeket, amikor Európában kezdett bedurvulni a koronavírus-járvány, az országok pedig egymással is versenyezve, pánikszerűen vásárolták fel a készleteket orvosi maszkokból és lélegeztetőgépekből. A magyar Külügyminisztérium ebben a helyzetben úgy szerződött sok ezer ilyen készülék megvásárlására, hogy nem foglalkozott azzal, ki fogja a gépeket üzembe helyezni, ráadásul szinte semmilyen garanciát nem kapott a gyártóktól, ami meghibásodások esetén védte volna a magyar állam érdekeit.