„Zajlik
A lényeg

Horváth Lajos Ottó: A sérüléseimen túl az fájt a legjobban, hogy Vidnyánszky engem a balesetemért is felelőssé tett

10/07/2024 06:06

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Gőzsy Kati

"Nem először és nem egyszer teljesen fals és valótlan adatok jelentek meg a Nemzeti Színház igazgatójának részéről azon összegekről, amelyeket a baleset kapcsán állítólagosan kaptam, kaptunk" - írta a Nemzeti Színházban megsérült színész a kedd esti Facebook posztjában. A 60 éves Horváth Lajos Ottó karjában Szász Júliával együtt tavaly november 10-én az igazgató Vidnyánszky Attila rendezte Rómeó és Júlia előadásán esett le több méter magasról a díszletről és súlyosan megsérült.

"Sajnálom, hogy a titoktartási megállapodásunk ellenére, idő előtt, olyan információk kerültek nyilvánosságra, amelyeket cáfolnom kell" – indokolta a színész, hogy szándéka ellenére miért kénytelen a nyilvánossághoz fordulni Vidnyánszky Attila  állításai miatt.

A Nemzeti Színház főigazgatója az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn azt mondta, hogy mindkét színésznek több mint ötmilliós kártérítést folyósítottak. Szász Júlia ezt már korábban cáfolta, amire válaszul a  Nemzeti Színház megvádolta a színésznőt, hogy nem együttműködő, nem veszi át azt a pénzt, amelyet esetleg kaphatna. A teátrum közleményt is kiadott a balesetet szenvedett színészek ügyében, amely azt állítja, hogy Horváth Lajos Ottó számára a szintén milliós nagyságrendű kárelőleget már átutalták. 

"A Nemzeti Színház jogtanácsosa nem túl barátságosan nem járult hozzá ahhoz, hogy a peren kívüli egyezségi folyamatban keletkező bármely dokumentumról a nyilvánosság előtt bármilyen formában nyilatkozzunk. Ez ugyanis veszélyeztetné az egyezségi tárgyalásokat. Megértésünket, teljes diszkréciónkat és titoktartásunkat kérték. Az sem esett kifejezetten jól, hogy az évadzáró társulati ülésen nagy nyilvánosság előtt, a társulat jelenlévő tagjaihoz szólva, a nekem állítólagosan folyósított gáláns összegekről beszélt az Igazgató Úr.


Nem először és nem egyszer teljesen fals és valótlan adatok jelentek meg a Nemzeti Színház igazgatójának részéről azon összegekről, amelyeket a baleset kapcsán állítólagosan kaptam, kaptunk.

Kényszerhelyzetbe kerültem, így el kell mondanom, hogy az egyértelműen maradandó fogyatékossággal (sajnos ennek megítéléséhez nem kell egy évet várni!) járó balesetem kapcsán milyen összegeket kaptam, és legfőképpen kitől:

- 2x 701.100 forint „gyorssegélyt” a Nemzeti Színháztól,
- 765.850 forint támogatást a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól (amely nem a munkáltatóm, de köszönöm), valamint
- 1.000.000 forint összegű jogcím nélküli előleget a munkáltató felelősségbiztosítójától (az állított 1.500.000 forinttal szemben)
- 136.000 forintot a színház csoportos biztosításából, amellyel a színészeit biztosítja
- 780.000 forintot a Színházi Dolgozók Szakszervezetétől és az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől, havi 130.000 forintos részletekben,
- a havi 271.700 forint, a felmondásomig összesen 1.901.900 forint táppénzt, amely nem kártérítés!"

"Az adásban elhangzottakkal szemben, nem kaptam a biztosítótól kettőmillió-négyszázezer forintos ajánlatot, vagy azt nem juttatták el sem nekem, sem jogi képviselőimnek. Egyébként én végig a munkáltatómmal szerettem volna kapcsolatban lenni, vele megegyezni, és nem a biztosítóval - fogalmazott. - Vidnyánszky Attila Igazgató Úr nyilatkozatában leszögezte, hogy jogi képviselőim a személyes megbeszélés során a teljes körű egyezségi ajánlat összegét megjelölték, arra ők ott, rögtön, a Nemzeti Színház nevében ellenajánlatot tettek. Ezzel szemben a valóság az, hogy a jogi képviselőim ajánlatára sem ott, sem azóta konkrét, számszerű válasz nem érkezett."

Részlet az ATV Egyenes beszéd című hétfői műsorából:
Vidnyánszky: Horváth Lajos Ottóval van egy vitánk.
ATV-s műsorvezető: A kárban való vétkesség, felelősség tekintetében.
Vidnyánszky: Igen.
ATV: Mert hogy ő tartotta a kezében Szász Júliát, amikor leesett.
Vidnyánszky: És nem oda ment, ahova 33-szor illetve ugyanennyi próbaszor ment, meg kollegái közül 20-an cikázgatnak le-föl, hanem másik irányba indult el, és leesett.

Horváth Lajos Ottó a posztjában kiemelte: "A sérüléseimen túl az fájt a legjobban, hogy Igazgató Úr engem a saját balesetemért is felelőssé tett – noha ennek megítélése az igazságszolgáltatás és nem az ő feladata. A büntetőeljárásról eddig kevés szó esett, de mindenki figyelmébe ajánlom a Fővárosi Főügyészség közleményének ezen részeit: "A nyomozás adatai alapján az ügyészség szerint egyértelműen megállapítható, hogy a sértettek sérülésének oka az volt, hogy a színházi díszletelem az előadások biztonságos lebonyolítására nem volt alkalmas." Illetve: "Az ügyészség nyomozati utasításokat adott arra nézve, illetve annak érdekében, hogy a vonatkozó foglalkozási szabályok és az azok betartásáért felelősök teljeskörűen tisztázásra kerüljenek. Ezek végrehajtása után lehet majd csak állást foglalni abban a kérdésben, hogy pontosan mely szabályok megsértéséért, és kit, vagy kiket terhelhet a megalapozott gyanú. Ez a közlemény megjelent a Magyar Nemzet online felületén, 2024. május 9-én, vagyis a felelősség kérdését Igazgató Úr – a terhemre – előre hozta."

A színész hozzátette: "Továbbá Vidnyánszky Attila Igazgató Úr azon egyértelmű sejtetését, amely szerint mi árulókként a nemzet és a Nemzeti Színház ellenségei lennénk, és bennünket bizonyos politikai erők mozgatnának és befolyásolnának, ezt a leghatározottabban visszautasítom."