Karácsony: Budapest bemutatta, hogy van más módja a kormányzásnak
15/10/2023 05:23
| Szerző: Klubrádió
Karácsony Gergely szerint a jó kormányzás "nem mondja azt az embereknek, hogy bonyolult kérdésekre vannak egyszerű válaszok". A főpolgármester megválasztásának negyedik évfordulóján értékelt, szóba került a macskamenta, a "Karácsony-karók" (amelyekre büszke) és a kormányzati szívatás is.
„Az önkormányzat nem a politikusokról, hanem a közösségről szól, velük együtt, értük csináljuk” – mondta Karácsony Gergely főpolgármester a „Budapest: Együtt építjük, ellenszélben is” című beszélgetésen, amelyet megválasztásának négyéves évfordulója alkalmából tartottak a Merlin Színházban.
Karácsony be is jelentette, hogy a főváros 150. születésnapján, november 17-én átadják a budapestieknek a rendezvény helyszínét, a Merlin Színházat, ami része lesz a Városháza park megújításának, annak a 30 éve parkolónak használt területnek, amelynek átalakítása már négy éve is ígéretük volt.
A főpolgármesterrel párbeszédes párttársa, Barabás Richárd újbudai alpolgármester beszélgetett, a többi között a főváros politikájába illeszkedő zöld kérdésről, amelynek kapcsán Karácsony azt mondta: „a kormányzás egy másik módja, amit Budapesten az elmúlt négy évben megvalósítottunk.” A főpolgármester szerint a jó kormányzás olyan, hogy „nem mondja azt az embereknek, hogy bonyolult kérdésekre vannak egyszerű válaszok”.
A főváros elmúlt négy évének működésére példának hozták az Andrássy úti műfű felszedését. Karácsony szerint szimbolikus jelentősége volt annak, hogy a korábbi vezetés műfűvel próbálta meg elhitetni hogy meg van oldva minden. „Elképesztő bonyolult, sok, tenni akarást és partnerségeket megmozgató munkával eltávolítottuk a szennyező talajt, most pedig egy Magyarországon őshonos növény gyönyörűen virágzik az Andrássyn.” Hozzátette: ezzel véget vetettek a zöldre festés politikájának, ami szerinte nem hogy nem használ, de még árt is.
Karácsony szerint azonban már az is nagy politikai teljesítmény, hogy itt ülnek azután, ami az elmúlt négy évben történt. „Három válságot kellett kezelnünk. Elsőként a Covid-járványt, amelyben a kormány végig utánunk kullogott. Például a főváros Európában másodikként elrendelte a maszkviselést a közösségi közlekedésben, csak Prága lépett előbb.”
Következő nagy problémaként beszélt az energiaválságról is, aminél szerinte „szintén nem lehet primitív, faékegyszerűségű válaszokat adni, mint azt a kormány tette”. „A kormány akkor töltötte fel gázzal az összes gáztárolót, amikor az a legdrágább volt. Mi kialakítottunk egy eljárást, hogy ha az árak csökkenek, akkor mi is kevesebbért kapjuk az energiát, így legalább 70 milliárd forinttal kellett kevesebbet fizetnünk” – mondta.
Karácsony szerint a harmadik válság volt a legnehezebb, és ezt is viselik a legrosszabbul: „Az ellen, hogy Magyarország kormánya Magyarország fővárosát elkezdi szívatni, pénzeket elvonni, csak tiltakozni tudok.”
A megvalósult fejlesztések közül kiemelték a „lakájmédia” és a kormány által sokat támadott biciklisávokat, gúnynevükön a „Karácsony-karókat” is. Ezekről a főpolgármester azt mondta, hogy az első ilyen sávot az Üllői úton korábban maga a kormány valósította meg, ami jól mutatja, hogy ez a kérdés csak politikai játszma, az a lényege, hogy „amit a főváros csinál, az mindenképp rossz”. Karácsony azonban büszke a karókra, mert szeretné, hogy az emberek biztonságosan tudjanak közlekedni. Azt pedig nem hajlandó elfogadni, hogy Budapesten hetente meghal valaki közlekedési balesetben.
Majd úgy fogalmazott: nem kell mindenkinek biciklivel járnia, de azért tegyük fel a kérdést magunkban: autópálya vagy bicikliút mellett szeretnénk élni?