„Köszönjük
A lényeg

Lemondott bíró: Politikailag rendkívül kényes ügyben érkezett kérés egy felettesemtől

5/12/2024 16:26

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

A bírói tisztségéről lemondó Laczó Adrienn a Partizánnak arról beszélt, az ügy és a konkrét igazgatási vezető megnevezése nélkül, hogy határozottan, konkrétan kérték tőle egy politikailag rendkívül kényes ügyben, hogy "olyan módon befolyásolja az ügy kiosztását, hogy az lehetőleg a kívánt eredményt hozza". Ezt nem teljesítette, és a kívánt eredmény született. 

A bírósági szervezetek és a kormány között az utóbbi hetekben mélyült el a konfliktus, miután létrejött a felek között egy megállapodás, melynek értelmében az állam több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére – ha utóbbiak belemennek bizonyos szervezeti átalakításokba, melyek bírálói szerint sértik az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Ennek részeként 35 évre emelnék az alsó korhatárt a bírók kinevezésénél, megkönnyítenék, hogy külsősök is pályázzanak bírói pozíciókra, és lehetővé tennék, hogy a járásbírókat bármikor át lehessen helyezni egy másik bíróságra a vármegyén belül. Eddig több mint ezer bíró és igazságügyi alkalmazott tiltakozott a megállapodás ellen. 

Ehhez kapcsolódóan lemondott tisztségéről Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának tanácselnöke. Ő volt a korrupciós bűncselekménnyel vádolt volt fideszes országgyűlési képviselő, Simonka György perének bírája is. Ő akkor úgy fogalmazott: „sajnos az az igazságszolgáltatás, melynek igyekeztem elkötelezett képviselője lenni, mára megszűnt létezni.”

A Partizánban megkérdezték Laczó Adriennt, hogy a személyét érte-e politikai nyomásgyakorlás a bírói működése során. Amire úgy válaszolt: „a saját ítélkező tevékenységemben nem”, de hozzátéve: hat évvel ezelőtt volt egy eset, amikor a fővárosi büntető kollégiumot vezette ideiglenesen, kinevezés nélkül, és pályázott a tisztségre, szerette volna elnyerni. Nem nevezte meg sem az ügyet, sem az érintett igazgatási vezetőt, de az illető határozottan, konkrétan kérte tőle egy politikailag rendkívül kényes ügyben, hogy „olyan módon befolyásolja az ügy kiosztását, hogy az lehetőleg a kívánt eredményt hozza”. Ezt nem teljesítette, nem nyerte el a pozíciót, és a kívánt eredmény született. Soha nem tudta meg, lehet, hogy szakmailag jó döntés volt, de a kívánt eredmény született – ismételte meg –, és lehet, hogy átnyúltak a feje fölött. Amikor a műsorvezető rákérdezett, hogy ez azt jelenti-e, hogy legalább egy ügyben 2010-et követően tapasztalta azt, hogy politikai szempontok játszottak szerepet abban, hogy mely bírának osszanak ki egy ügyet, úgy válaszolt: „ez így volt”. Laczó Adrienn ennél többet nem szeretett volna elmondani.

A bírói tisztségéből távozó jogász a Telexnek is beszélt erről az esetről, az említett reformtervezetről pedig azt mondta: Egyáltalán nem fogadja el az Országos Bírói Hivatal elnökének érvelését, aki azzal érvelt a megállapodás aláírása mellett, hogy különben nem lett volna béremelés.

Laczó Adrienn szerint „ez az jelenti, hogy engedünk a zsarolásnak. Ezzel elfogadták, hogy a kormány feltételekhez köti a bírók béremelését, ami szerintem elfogadhatatlan. A beígért béremelés egyébként meg sem közelíti azt a szintet, amit az OBH elnöke maga is indokoltnak tartott volna. Ebben a szituációban elfogadni egy ilyen megállapodást, az nem egy alkufolyamat. Akkor nem járulunk hozzá. Ha egy reformtervezet jó, akkor hozzájárulunk, ha van pénz, ha nincs. Rendkívüli tisztességtelen összekötni ezt a két dolgot. Mindenki helytelenül járt el, aki ebben a megállapodásban részt vett”.