„Köszönjük
A lényeg

Megszavazta a kétharmad, átrajzolták a választási térképet

17/12/2024 18:06

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Kettővel kevesebb egyéni választókerület lesz Budapesten a 2026-os választáson, míg Pest megyében kettővel több – erről is döntött kedden az Országgyűlés kormánypárti többsége.

A parlament keddi ülésén 134 igen és 52 nem szavazattal, tartózkodás nélkül megszavazta a választási törvény módosítását, amelynek értelmében teljesen átrajzolják az eddig ismert választási körzeteket.

Budapesten az eddigi 18 helyett csak 16 választókerület lesz, ami azt jelenti, hogy kettővel kevesebb egyéni képviselő juthat be az Országgyűlésbe a fővárosból. A módosításhoz az összes fővárosi választókerületet átrajzolják. Ez az ellenzéknek jöhet rosszul, mert még a nagy különbséggel elveszített 2022-es választáson is az akkor 18 budapesti egyéni körzetből 17-et megnyertek.

László Imre, Újbuda polgármestere például nemrég arról beszélt a Klubrádiónak, hogy a XI. kerületet négyfelé szabdalták, olyan választókerület is lesz, amelybe bele fog tartozni a XI., az I., az V., a VI. és a VII. kerület egy-egy része is.

Pest megyében az eddigi 12 helyett viszont 14 választókerület lesz 2026-ban, ami viszont a korábbi eredmények alapján a Fidesznek kedvez: két és fél éve 12-ből 12-t vittek a kormánypárti jelöltek.

Tóka Gábor politológus szerint a Fidesz-KDNP ezzel bohócot csinált az egyéni választókerület fogalmából.

A Telex cikkében hozzáteszi, hogy  a jogszabály szerint az egyes egyéni választókerületekben az országos átlagnál legfeljebb 20 százalékkal lehet kevesebb vagy több választópolgár. Ha 20 százaléknál nagyobb az eltérés, módosítani kell a beosztást. Erre hivatkozott a KDNP-s Vejkey Imre és a fideszes Pajtók Gábor is a választási törvény parlamenti vitájában.

Pest megyében a '22-es választáson már hét választókerületben is meghaladta a törvényileg megengedett 20 százalékos eltérést az ottani választók száma. Somogy és Tolna megyében pont a fordítottja történt: az országos átlagnál jóval kevesebb választó szavazhatott egy-egy választókerületben. Ez az aránytalanság azért is problémás, mert így egy Somogy megyei képviselő mandátumához jóval kevesebb szavazatra van szükség, mint egy Pest megyei képviselőéhez. Viszont az erősen fideszes Somogy és Tolna megyében nem nyúltak hozzá a választókerületekhez, holott a jelenlegi tendenciák szerint 2026-ban már itt is túllépik a törvényileg megengedett 20 százalékos eltérést.

Az ellenzéki többségű Budapesten pedig a cikk szerint indokolatlanul töröltek két választókerületet, a Választási Földrajz korábbi javaslata szerint elegendő lett volna egyet elvenni. Elemzésük szerint a főváros új választókerületi térképe mintapéldája a választókerületi határ-manipulációnak, azaz a gerrymanderingnek.

A most elfogadott javaslatban foglalkoztak azzal is, hogy mi a teendő, ha olyan szoros különbség alakul ki két jelölt között, mint a főpolgármester-választáson júniusban, ahol Karácsony Gergely 324 szavazattal előzte meg Vitézy Dávidot. A módosítás szerint a jövőben – valamely jelölt határidőre benyújtott kérésére – újraszámolhatják a szavazatokat, ha az első és második helyezett közötti különbség az önkormányzati választás az összes leadott szavazat 0,5 százalékánál, illetve az országgyűlési választáson 101 szavazatnál kisebb. Szavazategyenlőség esetén mostantól minden esetben automatikusan újra kell számolni a szavazatokat. Eddig ilyen esetben új, időközi választást tűztek ki, ami miatt jóval hosszabb volt az átmeneti időszak.

Költséghatékonyságra és a szavazatszámlálás felgyorsítására hivatkozva nem lesz kötelező borítékot adni mostantól a választóknak a szavazólap mellé. Ellenzéki képviselők szerint ezzel megszűnt a titkos szavazás intézménye Magyarországon.