Megszavazták, hogy az MTA ingatlanvagyona a kormányhoz kerüljön
11/12/2024 15:15
| Szerző: Klubrádió
Elfogadta az MTA közgyűlése az akadémiához tartozó ingatlanvagyon eladását 53-41 százalék arányban. A kormány az egészet a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatnak fogja átadni.
Az MTA elnöke a szavazás után azt mondta, hogy mivel az 53-41 százalék nagyon szűk többség, ez is azt mutatja, hogy nagyon komoly várakozások vannak a kormánnyal szemben a bizalom helyreállítását illetően. Freund Tamás elmondta, hogy igennel szavazott és nyugodt lelkiismerettel megy haza.
A határozat szerint: A Közgyűlés támogatja, hogy a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a kulturális és innovációs miniszter által aláírt Szándéknyilatkozat alapján a kutatóintézeti ingatlanok és ingóságok átruházásával járó ügylet ellentételezése összesen 80 milliárd forint, amelyhez az Akadémia 74,5 milliárd forint vételár és 5,5 milliárd forint költségvetési támogatás formájában jut hozzá.
A határozat egy masik pontja így szól: A Magyar Tudományos Akadémia 198. rendkívüli közgyűlése támogatta azt a határozati javaslatot is, amely a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatra vonatkozó törvényjavaslattal kapcsolatban azzal a javaslattal fordul az Országgyűléshez, hogy a törvény ütemezését változtassa meg, tűzze ki a hatálybalépés dátumául 2026. január 1-et és bocsássa a törvényjavaslatot társadalmi vitára.
„Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) azonban csalódottan értesült az MTA közgyűlésének döntéséről, mely szerint az Akadémia nagyon kis többséggel bár, de át kívánja adni a vagyonát.
A másik elfogadott határozatot úgy értelmezik, hogy a vagyon átadására csak akkor kerülhet sor, ha a kutatóhálózatra vonatkozó törvényjavaslat elfogadását 2026. január 1-ig elhalasztják, és arról társadalmi vitát folytatnak le. Ha ez nem valósul meg, az MTA elnöke nem írhatja alá a konkrét adásvételi szerződéseket.
A közgyűlési szavazás jegyzőkönyve még nem ismert, de amennyiben eljárásjogi hiba kísérte a szavazást, amire vonatkozóan az ADF-nek megalapozott aggodalmai vannak, akkor a jogorvoslat ezekben a kérdésekben fokozott jelentőséggel bír egy olyan helyzetben, amikor a határozat legitimációja ilyen csekély volt a szavazás során.
Álláspontjuk szerint a társadalmi egyeztetés elmaradása önmagában is kihat az uniós források megszerzésére, ezért azt mindenképpen le kell folytatni.