MOK: Arculcsapás az egészségügy tervezett átalakítása
19/12/2022 12:21
| Szerző: Klubrádió
Korábban a kötelező szolgálati jogviszony bevezetése idején azért nem lett komolyabb baj, mert a vezényelhetőséget és a bérek esetleges csökkenését sikerült töröltetni, most azonban az új tervezet ezeket vezetné vissz. Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke, szerint most nagyon nagy a baj.
Vízválasztónak nevezte az egészségügy legújabb tervezett átalakítását a Magyar Orvosi Kamara alelnöke a 24.hu-nak adott interjújában. Lénárd Rita szerint az új tervezetben azokat a változtatásokat vezetné vissza a kormány, a vezényelhetőséget és az alapbérek mínusz 20 százalékos eltérítését, amelyeket legutóbb a kötelező szolgálati jogviszony bevezetése idején – az egészségügyi dolgozók tiltakozásával – sikerült elkerülni.
A törvény kimondja, hogy júliustól a szolgáltató esetlegesen 20 százalékkal csökkentheti az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló orvos és szakdolgozók alapilletményét, ha a minősítés során a teljesítménye nem éri el a kívánt követelményeket. Ez Lénárd szerint arculcsapással ér fel, mivel nem lehet tudni, mi alapján ítélik ezt meg.
Lénárd attól tart, hogy ezzel a döntéssel az eddigiekhez képest is több dolgozó távozhat az egészségügyből. Utalt a MOK felmérésére is, amely szerint 4500 orvos kész letétbe helyezni a felmondását az egészségügyi törvény módosítása miatt.
Az egyes kórházak különböző osztáyainak leállításában a kórházbezárások árnyékát látja. Bár ezt a kormány tagadja, Lénárd kitért arra, hogy a megmaradó szolgáltatások költségei ettől nem fognak érdemi szinten csökkeni.
A vezényelhetőséggel kapcsolatban megjegyezte, nem tartja hatékonynak, mivel nem oldja meg a szakemberhiányt, és azon helyen is új terhet generál, ahonnan elvonják az erőforrást. "Ez annak az esete, amikor a pénzemet az egyik zsebemből a másikba teszem, de ettől nem lesz több pénzem."
Arra a kérdésre, hogy "ha még gyógyítana, melyik tiltakozási formát választaná", azt válaszolta, azonnal felállna.
"Ha egy miniszterelnökkel kötött megállapodást fel lehet rúgni, és ha az alapbért főnöki elképzelések alapján csökkenteni lehet, majd kapok egy törvényben meghatározott béremelést januárban, és lehet, hogy júniusban 60 százalékkal kevesebb lesz a bérem, mint annak, aki mellettem dolgozik, ráadásul még el is vezényelhetnek megyén belül? Azonnal felállnék."
Címlapi fotó: Pixabay