Nemmel és igennel is szavaztak a fideszesek az Oroszország elleni szankciókról az EP-ben
7/04/2022 17:50
| Szerző: Klubrádió
Gál Kinga kormánypárti európai parlamenti képviselő megmagyarázta, miért voksoltak nemmel azokra a módosító javaslatokra, amelyek ennek ellenére bekerültek a szövegbe. A végső állásfoglalást pedig már a fideszesek is megszavazták.
A csütörtökön 513 szavazattal, 22 ellenszavazat és 19 tartózkodás mellett elfogadott EP-állásfoglalásban a képviselők további büntetőintézkedések mellett érvelnek, a többi között az orosz kőolaj-, földgáz-, szén- és nukleárisüzemanyag-import azonnali, teljes körű embargóját követelik – közölte az Európai Parlament. Az állásfoglalásban a teljes orosz energiaexport-tilalom mellett arra is kérik a képviselők a tagállamokat, hogy szüntessék meg az együttműködést az orosz vállalatokkal a meglévő és új – magyarországi, finnországi és bulgáriai – nukleáris projektekkel kapcsolatban, és fokozatosan szüntessék meg a Roszatom-szolgáltatások használatát.
Az állásfoglalásban az is szerepel, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállításoknak folytatódnia és fokozódnia kell annak érdekében, hogy Ukrajna hatékonyan megvédhesse magát. A képviselők emellett támogatnak minden további védelmi segítséget, amelyet a tagállamok egyenként vagy az Európai Békekereten belül az ukrán fegyveres erőknek nyújtanak.
Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője és alelnöke az állásfoglalásról a szavazás előtt azt írta a Facebookon:
„A Fidesz európai parlamenti képviselői a mai szavazáson is határozott nemmel szavaznak arra a javaslatra, hogy embargót vezessenek be az Oroszországból érkező gázra, a kőolajra és a nukleáris üzemanyagra. Egy ilyen intézkedés megölné a magyar gazdaságot, a magyar családokkal fizettetné meg a háború árát, ezért ezeket a javaslatokat határozottan elutasítjuk. Kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, elítéljük az orosz agressziót, ezért az európai egység érdekében az EP-határozatot a végszavazásnál támogatni fogjuk. Mindezt úgy tesszük, hogy elutasítjuk a gáz és kőolaj, valamint az atomenergia békés célú felhasználását célzó embargó bevezetésére vonatkozó javaslatokat az Európai Parlamentben és minden uniós intézményben.”
Az Európai Parlament állásfoglalásai nem kötelezők a tagországok számára, inkább csak politikai szándékot tükröznek.
(via 24.hu)