Orbán: Az inflációt csak Brüsszel szüntetheti meg
27/02/2023 15:15
| Szerző: Klubrádió
A miniszterelnök arról beszélt, hogy 2022-ben négyezer milliárd forintba kerültek az országnak a szankciók. Szerinte a kormány békepárti, erről határozatot is el akar fogadtatni.
Orbán Viktor mindenekelőtt leszögezte: világossá vált, hogy az árak nem térnek vissza a háború előtti időkhöz. Ugyanakkor 2022-ben 4,6 százalékos volt a magyar gazdaság növekedése, rekordot döntött a tőkebehozatal, a foglalkoztatottság és az export, miközben csökkentették az államházartási hiányt és adósságot. „Erre a teljesítményre az egész ország büszke lehet” – fogalmazott Orbán, és arról is beszélt, hogy 2023 februárjában 15 százalékkal megemelt nyugdíjat küldött a kormány a nyugdíjasoknak, és január 1-től a 30 év alatti nők szja-mentességet kaptak.
A háborúról szólva úgy fogalmazott: ami rossz az ukránoknak, oroszoknak, az rossz a magyar embereknek, sőt egyre világosabb, rossz az egész világnak. Komoly aggodalommal figyeli, hogy Európa lépésről lépésre sodródik bele a háborúba.
De a magyarok a nemzeti konzultációval úgy döntöttek, ki kell maradnunk a háborúból.
Orbán szerint ezzel a háborúval senki sem tud nyerni, és ha folytatódik, egyre többen fognak meghalni, a hiperinfláció és a gazdasági összeomlás fenyegetése állandósul, a világon pedig senki sem érezheti magát biztonságban, akár világháború is lehet belőle.
A harcokat csak tűzszünettel lehet megállítani – mondta. Magyarorzság minden nemzetközi fórumon a békét szorgalmazza, és a ma már a világ nagy része is ezt képviseli. Márpedig Magyarország nem szigetelheti el magát.
„Kína béketervét is fontosnak tartjuk és támogatjuk” – közölte a miniszterelnök. Kijelentette, hogy a kormány nem változtat az eddigi álláspontján, ezért támogatja a Fidesz-KDNP frakciók javaslatát, hogy az Országgyűlés határozatban rögzítse:
békepárti kíván maradni, és ki akar maradni a háborúból.
Orbán Viktor szerint sokan bele akarnak préselni minket a háborúba, azt akarják, hogy fegyvert szállítsunk Ukrajnának. A politikai erőközpontokban errők nyíltan beszélnek, de ugyanezt akarják a pénzügyi spekulánsok, akik globálisan finanszíroznak háborúpárti szervezeteket és médiatermékeket. Azt kérte a képviselőktől, hogy ne üljenek fel a provokációnak.
Orbán úgy látja, az inflációra kétféleképp reagálnak a kormányok Európában: vagy kivárnak, vagy beavatkoznak a gazdasági folyamatokba. Utóbbiba tartozik a magyar kormány, tudatában vannak, hogy beavatkoznak, de képesek ezt „optimális” mértékben tenni szerinte. Az inflációt ebben az évben nem tudjuk megszüntetni, mert az okai nem Magyarországon vannak, hanem Brüsszelben, a szankciós inflációval.
Orbán szerint az inflációt csak Brüsszel szüntetheti meg, de a tagországok kormányai tudják mérsékelni.
Azokat az országokat különösen megkínozza az infláció Orbán Viktor szerint, amelyeknek magas az ipari termelésük és nincs saját energiaforrásuk. Amíg Brüsszelben folytatják a szankciós politikát, felszámolni nem, de az év végére egyszámjegyűre vissza tudjuk vágni az inflációt a miniszterelnök szerint.
A családok védelme érdekében eddig húsz intézkedést hozott a kormány: tíz döntés a munkahelyeket védi, tíz pedig a családokat és a nyugdíjasokat. Hosszasan sorolta az intézkedéseket, amelyekkel az energiaintenzív vállalatokat, az agrárcégeket és a turisztikai szektort is segítik. Fenntartották a rezsicsökkentést az átlagfogyasztás szintjéig, megemelték a minimálbért és a garantált bérminimimumot, visszaállították a 13. havi nyugdíjat – emlékeztetett.
Meghosszabbították és kiterjesztették az élelmiszerárstopokat és a lakossági kamatstopot, amíg nem sikerül lecsökkenteni az inflációt. Csökkentették a banki alapszámlák és a lakásbiztosítások díjtételeit, bevezették a kedvezményes vármegye-bérletet, valamint meghosszabbították a kedvezményes tűzifa-programot – sorolta sikereit.
A szankciós energiaáraknak haszonélvezői is vannak Orbán szerint, hiszen a világ olaj- és gáziparának profitja 500 valahány milliárdról 834 milliárdra nőtt szerinte. Ráadásul az amerikai cégek Európának jóval drágábban adják a gázt, ez pedig szerinte azt jelenti, hogy a szankciós profitot az európai emberek fizették meg.
De a magyar kormány úgy döntött, az extraprofit egy részét elvonják, és azt teszik a rezsialapba.
A kormány hosszú távú energiapolitikai döntéseket is hozott – mondta Orbán Viktor. A következő évtizedben a magyar ipart korszerűsítik és gyors ütemben fejlesztik. Ehhez azonban a mainál sokkal több energiára lesz szükség.
Ezért a zöld energiához szükséges döntéseket hoztak: gyorsítani kell Paks 2 építését és gázturbinás erőműveket is üzembe kell állítani, épül az azerbajdzsáni vezeték.
Orbán arról is beszélt, hogy a szerbekkel együtt megvédik a déli vezetéket, hogy azt ne lehessen csak úgy felrobbantani, mint az Északi Áramlatot.
Orbán szerint Magyarországon a gyerekpornográf esetek száma erőteljesen nő.
Négy-öt év alatt 2022-re a számuk 260-ra nőtt. Világos utasítást adott a hatóságoknak: az összes ilyen esetet derítsék fel, ezt várja a tankerületi vezetőktől és az iskolai igazgatóktól is. Ezt pedig összekötötte a „genderpropagandával”, amire szerinte a magyarok egyértelműen nemet mondtak. „Ha az egész világ meg is bolondul, ha Brüsszel mentegeti is a menthetetlent, Magyarország akkor is maradjon normális”.
Törökország a barátunk, sőt szövetségesünk – mondta a törökországi földrengésről Orbán Viktor, és köszönetet mondott a magyar mentőcsapatoknak, akik az elsők között utaztak ki túlélőket menteni.
Arról is beszélt, hogy ki kell állni a határon túli honfitársainkért.
Gyászolja a háború frontvonalában elhunyt magyarokat, és közben fájdalmasnak nevezte, hogy Kárpátalján megcsonkítják a magyar nyelv használatát, és leváltják a magyar iskolák igazgatóit. Orbán szerint a külügynek azt az álláspontot kell képviselnie, hogy a kárpátaljai magyarok ennél több tiszteletet érdemelnek.
Orbán a kezdés helyett két órás csúszással szólalt fel. Az ülésnap korábbi hozzászólásait ide kattintva olvashatják el.