Rendkívüli parlamenti ülés lesz, de jó eséllyel nem szavazzák meg a svéd NATO-csatlakozást
20/07/2023 18:27
| Szerző: Klubrádió
A nyári szünet ellenére július 24-31 között valamelyik napon ülést tart az Országgyűlés, mivel a Momentum benyújtotta az előírások szerinti legalább 40 képviselő aláírásával ellátott indítványát rendkívüli ülés összehívására – írja a hvg.hu. Témája a több, mint egy éve a parlament elé benyújtott, de eddig a kormány és a Fidesz-KDNP frakciók által "bohózatba illő módon halogatott" svéd NATO-csatlakozás ratifikálása lenne.
A Momentum, a DK, a Párbeszéd, az LMP, a Jobbik és az MSZP képviselői által is aláírt kezdeményezés szerint az ülés javasolt napja július 31., de Kövér László házelnök akár korábbi dátumra is összehívhatja a törvényhozás. Ez esetben nincs mérlegelési jogköre a fideszes házelnöknek, tehát a kellő számú aláírás mellett kötelező kitűznie az ülést, és erről 8 napon belül kell döntenie.
Az ellenzéki javaslat leglényegesebb eleme kétségkívül a NATO-bővítésről szóló elsőnek javasolt napirendi pont, de van másik öt témájuk is, ezek a következők:
- Az Orbán kormány által tervezett megszorítások miatt a magyar családok megsegítése érdekében szükséges intézkedésekről szóló DK-s javaslat
- A közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló 2021. évi IX. törvény összeférhetetlenségi szabályok szigorítása érdekében történő módosításáról szóló DK-s javaslat
- Az Erasmus- és a Horizont-programok finanszírozásának biztosításáról szóló Jobbik-javaslat
- Magyarország klímavédelmi vállalásainak erősítéséről szóló Párbeszéd-javaslat
- A klímavédelemről szóló 2020. évi XLIV. törvény szélerőművek létesítése érdekében szükséges módosításáról szóló Párbeszéd-javaslat
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke a napokban arra hivatkozott, hogy Erdogan török elnök a vilniusi NATO-csúcson kijelentette, ők is csak az őszi ülésszak elején döntenek a svédekről, így addig itthon is ráér a döntés, és még tartható a kormányzat ígérete, hogy nem mi leszünk az utolsók.
Ahogy a cikkben írják, ellenzéki kezdeményezésű rendkívüli parlamenti ülés biztosan lesz, és ez lesz a NER elmúlt 13 éves történetében a tizenhetedik ilyen alkalom. Az eddigi tizenhat azonban mind sikertelen volt.
(Kiemelt képünkön egy korábbi rendkívüli ülés, fotó: MTI)