Szijjártó szerint az EU stratégiája miatt halnak meg tízezrek az oroszok ukrajnai háborújában
27/11/2023 18:02
| Szerző: Klubrádió
A magyar külügyminiszter szerint az EU sokkal rosszabbul jár a szankciókkal, mint Oroszország, majd azt mondta, hogy nem igazolódtak be az uniós lépésekhez fűzött várakozások, és feltette a kérdést: "Miért kell olyan stratégiát erőltetni, amely miatt emberek tízezrei halnak meg?".
Brüsszelben, az uniós külügyminiszterek külgazdasági tematikájú ülésének szünetében Szijjártó Péter – kizárólag kormánypárti újságírók előtt – arról beszélt, hogy az EU versenyképessége drámai mértékben romlik. Az EUrologus beszámolója szerint Szijjártó azt mondta, az unió ebből a szempontból évtizedek óta most van a legrosszabb állapotban, és ez, úgy véli, közvetlen következménye annak, hogy ideológiai alapú, érzelmek által vezérlelt gazdaságpolitikát folytat.
"Ennek nem is lehet más a következménye, mint kudarc és sikertelenség" – fogalmazott, majd rögtön hozzátette, hogy vannak ezzel ellentétes, jó példák, mint például Magyarországon, ahol szerinte évről évre megdőlnek a nemzetgazdaság teljesítményét mutató rekordok.
A külügyminiszter úgy fogalmazott az uniós szankciókról, hogy az ülés során "hosszú sopánkodást" lehetett hallani arról, hogyan kerülik ki azokat. Szijjártó szerint ez bizonyíték arra, hogy nem működnek és értelmetlenek a büntetőintézkedések, több velük a baj és nagyobb a kár, mint az értelem és a haszon.
"Mi, akik a józan ész talaján állunk, ebből azt a következtetést vonjuk le, hogy ennek nincs semmi értelme" – közölte. A következő, 12. szankciós csomagról azt mondta: Magyarország (vagyis a kormány) nem támogat nukleáris célú szankciókat, a vezetékes földgáz szankcióját (amely alól Magyarország egyelőre felmentést élvez, de ez a döntés hamarosan lejár) és úgy általában semmilyen újabb szankciót, amíg az előző intézkedésekről egy részletes elemzés nem kerül a tagállamok elé.
A magyar külügyminiszter szerint az EU sokkal rosszabbul jár a szankciókkal, mint Oroszország, majd megismételte, hogy nem igazolódtak be az uniós lépésekhez fűzött várakozások, és feltette a kérdést: "Miért kell olyan stratégiát erőltetni, amely miatt emberek tízezrei halnak meg?".
A külügyminiszter azt mondta, hogy már a háború kitörése után, tavaly márciusban volt szó lehetséges békekötésről. Erre vonatkozó hírek nemcsak Ukrajnából, hanem Oroszországból és Fehéroroszországból is eljutottak a magyar kormányhoz, végül a tervekből nem lett semmi.