„Zajlik
A lényeg

Több erdélyi magyar önkormányzat sem fogadja Márki-Zayt, a 2004-es népszavazás és Gyurcsány miatt

4/02/2022 16:51

| Szerző: Klubrádió

Nyilvánosságra hozott egy levelet a Székelyhon, amiben több RMDSZ-es polgármester is megüzente Márki-Zay Péternek, hogy nem fogadják, ha Erdélybe látogat. Azt írták, örülnek a nyitásnak, de nem évültek el a 2004-es népszavazás bűnei, és továbbra is az ellenzék része Gyurcsány Ferenc.

Az ősszel írt, most megjelent levélben, amelyet négy megyei tanácselnök és négy megyeszékhely polgármestere írt alá, többek között az áll, hogy bár jó és fontos lépésnek tartják, ha a magyarországi ellenzék a határon túli magyarokra is figyelni akar, mert el kell jönnie annak az időnek, amikor a „magyar nemzet sebei begyógyulnak, és a külhoni magyaroknak a nemzethez való tartozását többé nem kérdőjelezi meg senki”. 

„Tisztelettel jelezzük ugyanakkor, hogy az erdélyi magyarok nem felejtették el a népszavazást: december 5-e bűne nem évült el. Csalódást okoz számunkra, hogy Önök úgy gondolják: december 5-e már a múlté. Ez számunkra egyértelműen azt jelzi, hogy Önök nem érzik, milyen súlya és jelentősége volt a népszavazásnak a határon túli magyarság életében. Szeretnénk, ha tudnák: mi nem léptünk át rajta, és ez nem is lehetséges addig, amíg azok, akik a nemzet megosztását természetesnek tartották, Gyurcsány Ferenccel együtt az ellenzéki összefogás részei.”

2004. december 5-én a magukat magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon élő, nem magyar állampolgárok kedvezményes honosítását lehetővé tévő törvény megalkotásáról is tartottak népszavazást. A népszavazás eredménytelenül zárult, mert sem az igen, sem a nem szavazatok aránya nem érte el az érvényességhez (akkori szabályok szerint) szükséges 25 százalékot. 37,49 százalék szavazott ebben a kérdésben, több mint felük, 51,57 százalék az igenre, tehát a kettős állampolgárság mellett, 48,43 százalék a nemre szavazott.

Szerintük a magyar ellenzék által példaértékűnek tartott romániai korrupcióellenes ügyészséget politikai célokra, magyar politikusok ellen használták:

„Hajnalban a családjukra rontottak, és mint köztörvényes bűnözőket, úgy hurcolták meg ezeket a vezetőket saját közösségük előtt, később a bíróság kimondta: ártatlanok. (...) Romániában a Kövesi által vezetett ügyészséget eszközként használták a magyar közösségi vezetők hiteltelenítésére, lefejezésére. Nem éreztük akkor a magyar ellenzék támogatását, nem hallottuk felháborodásukat az önkényes intézkedések kapcsán: akkor nem érkeztek hozzánk megkeresések, együttérző levelek. Felettébb aggasztónak tartjuk, hogy Önök ugyanezt akarják Magyarországon: az ügyészséget politikai célokra használni.”

Az ellenzék alkotmányozási tervei miatt is aggódnak, mert nekik elengedhetetlenül fontos „egy politikailag stabil anyaország”. Ugyanakkor az országgyűlési választás után minden politikai szervezet vezetőjével hajlandók tárgyalni.

A levelet Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Pataki Csaba, Szatmár Megye Tanácsának elnöke, Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke, Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke írták alá.