
Ötös pénteken délelőttönként: beszélgetés érdekes emberekkel a múlt - jelen - jövő dimenziójában. Aki kérdez: a Murányi Tünde–Kálid Artúr művészházaspár.
Ötös pénteken délelőttönként: beszélgetés érdekes emberekkel a múlt - jelen - jövő dimenziójában. Aki kérdez: a Murányi Tünde–Kálid Artúr művészházaspár.
Hogyan kapcsolódik Pilinszky János költészete a nagypéntek csendjéhez? Szarka Judit, irodalomkritikus válaszolt Murányi Tünde és Kálid Artúr kérdéseire, majd egy éles váltással a hetvenes évekbe, méghozzá egy kémtörténetbe csöppentünk. Misota Dániel és Krasznahorkai Ágnes érkezett hozzánk. A műsor második felében Gergye Krisztiánt kérdeztük a határátlépésekről, majd a zeneszerzés és az improvizáció szabadságáról beszélgettünk Gerlóczy Zsigmond zongoraművésszel.
Költészet napi adásunk a versek jegyében telt, Murányi Tünde és Kálid Artúr előadásában több művet is meghallgathatnak a műsorban. Először a 120 éve született József Attila alakját idéztük fel Dr. Széchenyi Ágnes, irodalomtörténésszel, majd Szeifert Natália, író, a Posztolj verset az utcára! mozgalom vezetője érkezett hozzánk. A műsor második órájában is költészettel folytattuk, Vörös István, költővel József Attila megkerülhetetlen hatásáról beszélgettünk, majd egy fiatal költő, Hegymegi Flóra mesélt az erzsébetvárosi chapbook pályázatról és első kötetéről.
A pénteki Ötösben A feleségem történetével kezdtünk. Füst Milán regényéről Csontos Erika, irodalomkritikus árult el érdekességeket, sőt, tudományos tényeket.
Kiderült az Ötös március 21-i adásából, amelyben Vágány Judit, grafológus válaszolt Murányi Tünde és Kálid Artúr kérdéseire. Ezt követően egy szenvedélyes műgyűjtőről, művészetpártolóról és katonai zseniről, a törökverő hadvezérről, Savoyai Jenőről beszélgettünk Orbán Zsolttal, az osztrák Schloss Hof kastély vezetőjével. A műsor második felében az Artisjus Junior-díjas, fiatal dalszerző-producer Kozma Kata mesélt a pályájáról, majd Kurys Anita etológussal folytattuk a kutyapszichológiai sorozatunkat, a kutyák és a tavasz témát jártuk körbe.
Az Ötös március 7-i adásában Bárány Tibor filozófus Szerb Antal: Utas és holdvilág c. regényét ajánlotta újraolvasásra, majd a 125 éve született Barcsay Jenőről mesélt Szabó Noémi, művészettörténész. Ezt követően Florence Nightingale és Kossuth Zsuzsanna pályáját és emlékezetét vetettük össze, Gulyás Adrienn történész segítségével, végül a Berlinalén Kristály Medve-díjat elnyert animáció, a Wish You Were Ear rendezőjét, Balogh Mirjánát kérdezte Murányi Tünde és Kálid Artúr.
A február végi pénteki Ötösben Kassák Lajosról és Domonkos Istvánról beszélgetettünk Terék Anna költővel, majd a jövő évi Velencei Biennále magyar pavilonjának kiállítóit, Cserhalmi Lucát és Koronczi Endrét kérdeztük a nyertes pályaművükről. Az adás második órájában is képzőművészettel folytattuk, Aknai Katalin művészettörténész az ELTE új szabadegyetemét mutatta be, majd Paulo-Varga Ákos filmkritikus beszélt a nagy európai filmes kihívás legújabb fordulójáról.
Péntek délelőtt újra a filmről beszélgetett Murányi Tünde és Kálid Artúr az Ötösben. Fellini klasszikusáról, a Júlia és a szellemekről Harmat György, filmkritikus idézte fel élményeit, majd Osváth Gábor, Árvai Jolán-díjas producer mesélt a munkájáról. Ezt követően a színház társadalmi szerepéről Gerlóczi Judit, producer osztotta meg gondolatait, majd Kurys Anita, etológust, viselkedésterapeutát faggattuk a kutyasétáltatás etikettjéről.
A pénteki Ötösben először Mészáros Márta világsikeréről kérdezte Pataki Éva forgatókönyvírót a két műsorvezető, Murányi Tünde és Kálid Artúr, majd Fábián Évi fotóművész avatott be a portrékészítés rejtelmeibe. A műsor második órájában Károlyi Csabával, az ÉS főszerkesztő-helyettesével folytattuk az Esterházy Péterről szóló beszélgetésünket, majd filmmel zártunk. Chilton Flóra, fiatal filmrendező mesélt a többszörösen díjnyertes, Széllel szemben című rövidfilmjéről.
Miért és hogyan érdemes újraolvasni Hamvas Béla műveit, és mit rejt a hagyaték? Palkovics Tibor, a hagyaték gondozója volt Murányi Tünde és Kálid Artúr vendége. Őt követően Barkóczi Janka, a Filmarchívum kutatója érkezett az Ötösbe, abból az apropóból, hogy “Mozgóképörökség” fókusszal új képzés indul az ELTE Filmelmélet szakán. A műsor második felében Másik Jánost és Vörös Esztert hívtuk meg egy évindító zenés beszélgetésre.
A január 17-ei adás első órájában Kolonits Klára, operaénekest invitálta évindító beszélgetésre Murányi Tünde és Kálid Artúr. Őt követően a kortárs költészet és az oktatás kapcsolatáról beszélgettünk Szabó Imola Julianna, író-grafikussal, és Katona Ágota, költővel. Végül Tóth Laura táncművészt kérdeztük a szabadúszó művészi lét kihívásairól.
Ha péntek, akkor Ötös, ha Ötös, akkor Klasszikusok újratöltve. Ezúttal Karinthyról beszélgettünk Szeifert Natália, íróval, aki kedvenc novellájáról mesélt. Őt követően Hullan Zsuzsa, színművészt kérdezte új szenvedélyéről, a fotózásról a két műsorvezető: Murányi Tünde és Kálid Artúr. A műsor második órájában Kovács Gellért Filmszerész mesélt új filmklubjáról, majd a bécsi Chagall-kiállítást ajánlotta Jankó Judit, művészeti író.
Évindító beszélgetéseinkben elsőként Halász Rita író érkezett az Ötösbe január 3-án, majd Horeczky Krisztina kulturális újságíróval beszélgettünk. Ezt követően Kiss Róbert Richárd, újságíró, tanár és világutazó, a hamarosan induló Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) egyik nagykövete volt Murányi Tünde és Kálid Artúr vendége.
Murányi Tünde és Kálid Artúr november végén beszélgetett Vörös István költővel Baudelaire verseiről, majd Szirmai Márton, filmrendező érkezett hozzájuk. Vendégünk volt Fodorné Molnár Márta, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora és Kurys Anita etológus is.
Irodalomtörténeti kalandozások, többek között a megváltó gyermek archetípusáról – negyed százada jelent meg a Harry Potter magyarul. Valamint zene és persze beszélgetés is Gerendás Péterrel.
A mai Ötös sztárvendége Presser Gábor volt. Kálid Artúr, aki mintegy 400 alkalommal lépett színpadra a Padlás című darabban a beszélgetés elején a találkozásukat idézte fel.
Mészöly Miklós regényét, Az atléta halálát ajánlotta a pénteki Ötösben Horváth-Márjánovics Diána irodalomtörténész, majd a Képzőművészeti Egyetem művészi képzéséről és nyílt napjáról mesélt Lelkes László, rektorhelyettes. Ezt követően egy fiatal koreográfussal, performerrel, Stern Lilivel beszélgettek a színész műsorvezetők, Murányi Tünde és Kálid Artúr.