Nagy Márton álmai – Kárpáti Iván jegyzete
Tulajdonképpen én is lehetnék nemzetgazdasági miniszter, nekem is vannak vágyaim, álmaim. Aztán vagy sikerül, vagy nem.
Miasszonyunk - Józsa Márta jegyzete
És ha túlélik, és ha még Magyarországon is átverekszik magukat, akkor egy hosszú-hosszú vándorlás után az újra a régi pompájában tündöklő Notre-Dame-hoz is eljuthatnak. Amelynek falai között, vagy mellett most éppen úgynevezett keresztény politikusok pókereznek emberéletekkel.
Majd újra felkereslek – Szénási Sándor jegyzete
Működött-e a Menczer-féle módszer Magyar Péter végre-valahára történő, a Fideszben erősen vágyott kiiktatására? Lehete-e ellene fideszes csodafegyver? Szénási Sándor írása.
Huhogók – Herskovits Eszter jegyzete
Mondhatnak bármit a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzők, abban igaza van a minisztériumnak, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba.
Bérlakás nélküli bérlakáspiac - Rózsa Péter jegyzete
A lakások fenntartási költsége egyre magasabb, az átlagos bérleti díj szintén, miközben ismét megjelent az infláció, a bérek ettől elmaradnak.
Az oda vezető út - Szénási Sándor jegyzete
Menczer Tamás és Magyar Péter afférjáról van szó persze, amivel kapcsolatban most nem térünk ki a kormányoldal sima projekcióira, amelyekkel Menczer verőlegény stílusát Magyarra próbálja rávetíteni.
Ez így nem oké – Kárpáti Iván jegyzete
A történtek semmiképpen nem bírnak a társadalomra való akkora veszéllyel, mint amennyire súlyos a következmény. A bíróságnak ezt is figyelembe kellett volna vennie.
Mérgelődjetek csak a Csurka-szobor miatt (is) - Dési János jegyzete
"Csurka István egykori író, később antiszemita politikus halálával a csurkizmus nem szűnik meg – írtam 2012 februárjában, Csurka halálakor. Jó, ebben igazam lett. De hogy tulajdonképpen állami ideológiává küzdi fel magát ez a nyálkás, rasszista eszme, azt azért nem hittem akkor."
Dutyi – Józsa Márta jegyzete
8/12/2024 07:07
| Szerző: Józsa Márta / Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Vannak szerencsésebbek és szerencsétlenebbek a rácsok mindkét oldalán. Neves és névtelen hőzöngők korát éljük, némelyik rács mögé kerül, némelyik trónra.
Vegyünk egy esetet, mondjuk egy kerekesszékben élő embert, aki az utcán koldul, vagy éppen kukázik. Jön a rendőr, megbünteti, emberünk nem tudja kifizetni a büntetést, mehet kerekesszékestül a börtönbe – ezt szeretnék megakadályozni civil jogvédők, a Magyar Helsinki Bizottság, a TASZ és az Utcajogász Egyesület arra a törvényre hivatkozva, miszerint fogyatékossággal élő embert tilos szabálysértés miatt őrizetbe venni vagy börtönben elzárni. Feltehetően kapnak is majd a fejükre a rendpárti hatalomtól, hiszen afféle tudjukkik, gyanús ügynökök lévén bűnpártolókká léphetnek elő, legalábbis a mindeddig használt logika mentén.
Ha arra gondolunk, hogy a szabadság korlátozásának a társadalmi reintegráció a fő célja, ezt kell minden eszközzel elősegítenie e módszernek, akkor nyilvánvaló, hogy a mondjuk 28 500 forintos minimáljövedelemből, vagy esetleg ennek kétszereséből dőzsölő fogyatékos büntetésének letöltése után a börtönkapuból kigurulva azonmód be fog majd illeszkedni az amúgy is befogadó, toleranciájáról híres többségi társadalomba.
Miután találkozott például azzal a rabtársával, aki Szegeden a turistanegyedben rátámadt egy idegennek vélt járókelőre, aki talán az volt, talán nem, talán turista volt, talán vendégmunkás, talán emigráns. Vagy csak egyszerűen benézte a támadója a származását, megkérdezte tőle, hogy miért jött ide és miért nem megy haza, majd választ sem várva elagyabugyálta. Ő még nem ül börtönben, de a bíróság igen helyeslendő módon két év büntetést kért rá. Arra a másik, feltehetően szintén nem túl szociális lényre, aki a miniszterelnök Facebook-oldalán a kormányülés felrobbanásával fenyegetőzött, pedig több mint két és fél év vár a rács mögött.
Ezek között az esetek között az a közös, hogy mindannyian pechesek. Mert hasonló dolgokért más is járhat. Nem indul például eljárás az ellen a kommunikációs igazgató ellen, aki a pécsi utcán nyílt színen alázza a legnépszerűbb ellenzéki politikust, pedig egy becsületsértés vagy hasonló éppenséggel kijárhatna neki. Nem kerül börtönbe, legalábbis egyelőre, az a politikus sem, aki úgy nyerte meg a polgármesteri választást, hogy számos büntetőügy van ellene folyamatban, és az a volt országgyűlési képviselő sem, akinek ügyében olykor elvész néhány telefonos lehallgatás a törvényszéken, az indoklás szerint adminisztrációs hiba miatt. Mert csak az nem hibázik, aki nem dolgozik, de, nyugtatta meg a sajtót és a közvéleményt a hatóság, az ilyen hiba ritkán esik meg. Az meg nyilván puszta véletlen, hogy egy olyan ember esetében történt a sajnálatos elpárolgás, aki gyakran fotózkodott a miniszterelnökkel is.
Persze ha mégis elítélnék és le is ülné a büntetését, akkor sem lenne minden veszve, Trump például éppen most reintegrálja sikeresen kereskedelmi és gyártási elnöki főtanácsadó tisztségben azt a fickót, aki korábban is tanácsadója volt, de éppen most szabadult a dutyiból. Azért, mert megtagadta a 2021. január 6-i capitoliumi események kivizsgálására létrehozott kongresszusi bizottság idézésének teljesítését.
Gazdasági személyekkel itthon is jól állunk, az ország hetedik leggazdagabb, kormányközeli üzletemberét négy és fél milliárdos adócsalással vádolják, ő pedig magabiztosan közli, hogy nem megy börtönbe és úgy tudja, hogy megússza pénzbüntetéssel. Ami az ő információi szerint akkora összeg, amely az okozott kár értékének egytizedét sem éri el. És két nyilatkozat között mellesleg megveszi az egyik legnagyobb nemzetközi üzletlánc magyarországi üzletrészét, cserébe megígéri, hogy jól viselkedik. Ami alatt azt kell érteni, hogy volt arra precedens, hogy az emígyen szerzett javakat gyorsan át is játszotta a királyi család jeles tagjának. Akinek nem kell immár spanyolországi száműzetésbe vonulni, itthon is biztonságban érzi magát.
Szóval így van ez bűnökkel és bűnhődésekkel, vigasztaljon a tudat, hogy egy szomszédos ország elnöki posztjára egy olyan ember pályázik, aki az ottani büntető törvénykönyv gyűlöletbeszédet tiltó paragrafusait naponta szegi meg – egyebek mellett olyan politikai szereplőket dicsőítve, akik közismerten népirtásban jeleskedtek. Szóval vannak szerencsésebbek és szerencsétlenebbek a rácsok mindkét oldalán. Neves és névtelen hőzöngők korát éljük, némelyik rács mögé kerül, némelyik trónra. Ez nem újdonság, mondhatni történelem.
Józsa Márta jegyzetét a cikk elején, a lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg, a teljes adást pedig itt: