„Köszönjük
Megbeszéljük...

Bárándy Péter: Az államot el lehet lopni, ez meg is történt

3/12/2024 23:58

| Szerző: Klubrádió

"Az államot el lehet lopni, ez megtörtént" – fogalmazott Bárándy Péter ügyvéd, volt igazságügyi miniszter, hozzátéve: az államot privatizálták, jogellenesen, azok akarata ellenére is, akik rájuk szavaztak. Mert nagy valószínűséggel a Fidesz-szavazók sem arra adták a voksukat, hogy sajátítsák ki az államot és az állam funkcionális működését szüntessék meg.

2024. december 03. Megbeszéljük / részlet, Bárándy Péter (24.12.03.)
18:37
00:00

Egy hallgató felvetésére (aki egy esetleges kormányváltás utáni felelősségre vonásról beszélt) Bárándy Péter ügyvéd, volt igazságügyi miniszter a Megbeszéljük adásában azt mondta, azzal nem vitatkozik, hogy felelősségre vonás szükséges, de a jog betartásával. A következő hatalom nem kezdhet hasonló eszközök alkalmazásával, mint amilyeneket bírál a mostaninál, hogy alkotmányellenesen, a jog szellemiségét tagadva, diktatórikusan jár el. „Ez nem a kutyaharapást szőrével esete” – jegyezte meg.

A magyar kormány szembemegy az Európai Bíróság ítéletével, ezért büntetést és napi bírságot kap, ezzel megvalósítja-e a hűtlen kezelés törvényi mulasztását, be lehet-e perelni a kormányt – kérdezte műsorvezetőnk. „Az, hogy ez a kormány és a feje az országot hűtlenül kezeli, az egész biztos” – fogalmazott Bárándy Péter. Ugyanakkor hozzátette: ez a Btk.-ban meghatározott hűtlen kezelésnek biztosan nem minősíthető, mert ott idegen vagyont bíznak rá arra, aki a rá vonatkozó szabályokat nem tartja be, és ezzel vagyoni hátrányt okoz. Itt egy országot bíztak rá a politikai vezetésre, ami embereket, területet és vagyoni értéket is jelent, de a lényege nem ez utóbbi. A rábízás pedig nem a tulajdonos által történt, hanem szavazás útján.

Jelezte: azt, hogy az alkotmányossággal ellentétes módon vezetik az országot, szabálytalanságok halmazát követik el, bírósági döntések be nem tartása, sőt, azok elleni lázadás bizonyítja. „Az államot el lehet lopni, ez megtörtént” – fogalmazott, hozzátéve: az államot privatizálták, jogellenesen, azok akarata ellenére is, akik rájuk szavaztak. Mert nagy valószínűséggel a Fidesz-szavazók sem arra adták a voksukat, hogy sajátítsák ki az államot és az állam funkcionális működését szüntessék meg, márpedig a szakértő szerint ez történt, és ebből társadalmi és anyagi károk is származnak. Egy politikus viselkedése, ha a büntetőjoggal szembe megy, nem hűtlen kezelésben, , hanem inkább korrupciós cselekményekben vagy hatalommal visszaélésben szokott kifejeződni.

Boldog Istvánt is szóba hozta műsorvezetőnk: a volt fideszes képviselő bíróság előtt áll korrupció miatt, és adminisztrációs hiba miatt eltűnt az ügyében több hónapnyi hanganyag. Bárándy Péter szerint nyilvánvalóan vizsgálni kell a nyomozati eljárásban részt vevők magatartását; ha nem évültek el azok a magatartásbeli hibák, amelyeket az elkövetett, aki elveszítette a hanganyagokat, akkor az adott szervezeten belül meg kell történnie a felelősségre vonásnak. Ha súlyosabb a dolog, akkor akár a szervezeten kívül is. Ha elveszett valami ilyen, az bizonyítékként nem vehető figyelembe, de ha jól értesült, akkor vannak leiratok, amelyek az elvesztett hangfelvételekről készültek. Ezeknek a bizonyítás tárgyává tételét nem zárja ki semmi, ha maga a lehallgatás szabályos volt – tette hozzá.

Szóba került az is, hogy lemondott posztjáról az Országos Bírói Tanács elnöke, nem sokkal azután, hogy a tanács aláírt egy megállapodást a kormánnyal a béremelésről és az ehhez kapcsolódó igazságügyi reformról, amit egyre többen kifogásoltak a bírák közül. Borzasztóan nehéz kiszámítani, hogy ennek milyen következményei lesznek, mondta Bárándy Péter, mert a bírói hivatásrend különleges szabályozás alá tartozó, különlegesen szocializálódott emberekből álló társaság. De a maguk igen korlátozott módján kifejezésre juttatják a felháborodásukat, ami tökéletesen jogos – jelentette ki. Ez az eljárás elkülönülő, független bírói társadalom semmibe vételét jelenti és alkotmányellenes támadás a bírói függetlenség ellen. „Ez zsarolás volt a miniszter, a minisztérium részéről” – ismét nem a Btk. szerinti értelemben –, hanem arról volt szó, hogy nem kapnak pénzt, ha nem mennek bele valamibe, és nem tudják, hogy mibe. Ilyen egyeztetés nincs, hogy egy amorf, ki nem alakult elképzelést fogadjanak el és adjanak szabad kreditet a kormányzatnak, alakítsa úgy az igazságügyi szervezetet, ahogy akarja a jövőben, és mindezt megegyezésként kezeli a kormányzat, ez megengedhetetlen – összegezte a szakértő. Megegyezni úgy nem lehet, hogy az egyik fél azt csinál, amit akar – tette hozzá.

Az interjút a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.

Megbeszéljük...
2024. december 3., kedd 17:30
Műsorvezető: Bolgár György