Nincsenek csodák - Orbán és az amerikai elnökválasztás
Az egész ügy nem olyan egyszerű, mint ahogy az Orbán retorikájában megjelenik. Nem lesz például "egy nap alatt béke" Oroszország és Ukrajna között. Nincsenek csodák, csak halandó és gyarló emberek.
Hősök és bolondok - Dési János jegyzete
A Somkuti Bálintoknak a maguk módján igazuk van. Ők lefeküdtek az erőnek, az orbáni hatalomnak, sokra viszik még – még ha tahók is. A tahóság kötelez.
Korruptopoly – Józsa Márta jegyzete
Indul az integritásérzékenyítés, először tanároknak, hogy aztán majd a gyerekek is játékos formában ismerhessék meg a korrupció társadalmi következményeit.
Mi marad utánuk? – Rózsa Péter jegyzete
Ennek a kurzusnak a jó törvények csak akadályt jelentenek önkényen alapuló kormányzásuk fenntartásában. Mégsem az a fő kérdés, vége lesz-e a rezsimnek belátható időn belül.
Péter a rengetegben - Hardy Mihály jegyzete
Ez a külügyminiszteri látogatás minden elemében súlyos diplomáciai katasztrófa. Magára valamit is adó európai vagy nyugat-európai politikus az elcsalt 2020-as választások és a vérbefojtott belarusz tüntetések óta be sem teszi a lábát Minszkbe.
Min-Ho nem Ryan - Szénási Sándor jegyzete
"Amikor neked, katona, azt parancsolják, hogy tüzelj, nem azt válaszolod, hogy igenis, parancsnok elvtárs. Te a politikai tiszthez fordulsz, és megkérdezed az elvtársat hogy jóváhagyja-e a másik elvtárs utasítását. Ha igen, lőhetsz."
Orbán Lenin-rendje - Kárpáti Iván jegyzete
Magyarország kormánya jelenleg hatékonyabban képviseli Oroszország érdekeit, mint maga a moszkvai külügyminisztérium, már ha elfogadjuk azt a jóindulatú feltételezést, hogy Orbán Viktor egyáltalán magyar miniszterelnök és nem osztályvezető Szergej Lavrov hivatalában.
A család az első - Dési János jegyzete
"Kedves Tiborcz/Orbán/Mészáros – örülök, hogy hozzájárulhattam a gazdagodásotokhoz."
És majd elérnek a hídhoz - Szénási Sándor jegyzete
6/11/2024 18:04
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Nehéz elgondolni, hogy Trump külön vámpolitikát ajándékoz majd az ő kampányát egyébként magyar közpénzzel segítő Orbánnak, bár pár könnyítésről azért szó lehet. De a hazai (nyugati és kínai) autógyártásból származó export például ugyanúgy megkapja a plusz 10 százalékos büntetővámot, miért ne kapná? A biznisz az biznisz. Orbán Viktor meg barát, akinek csak a felemelt hüvelykujj jár biztosan.
Ahogy a trumpi diadal első hírei befutnak, úgy alakul a médiában a nyertesek és a győztesek névsora, azoké, aki profitálnak, és akik vesztenek a 45. amerikai elnök visszatérésével. Sok újdonság persze nincs.
Ukrajna, az Unió meg fogja szívni, mondják a szakértők, akik az európai reményeket az európai dac páclevében próbálják működőképessé áztatni: ez magyarul azt jelenti, hogy a magára maradó kontinens kénytelen lesz önálló haderőt, és nemzetközi diplomáciai és kereskedelmi hálózatot kiépíteni, és harcolni a piacokért az uniós áruk számára. Hogy ebből mi lesz valójában, senki sem tudja, azt sem, hogy mikor, de az biztos, hogy ha ez a folyamat elindul, Ukrajnának a mostani szinten aligha jut majd fegyver és pénz, ez az Uniónak magának kell. Már persze, ha képes lesz ebbeli terveihez egységet rendelni.
Mondjuk finoman: ez egy jó kérdés. Orbán már Kirgiziából megüzente, hogy az európai és amerikai bankokban tárolt orosz pénz kamatjaiból, ami tehát mégcsak nem is európai költés, az Ukrajnának szánt 5o milliárd dolláros kölcsönnel baj lesz. Ezt már korábban is mondta persze, de most fel is lélegezhetett, mert a hatalomra jutó Trump is ezt gondolja, vagyis azt, ami Putyin érdeke. Közben egyre hangosabb az európai szuverenisták kórusa, és hát az sem éppen az egység dala.
Ha az orosz pénz nincs, és az Unió is csökkent, Amerika pedig befagyasztja az ukránok támogatását, az valóban könnyen vezet majd békéhez. Hogy milyenhez, azt nem nehéz elképzelni.
Azt is mondják, hogy a már hosszú ideje szívósan Trumphoz tapadó magyar elit sem jár majd olyan jól a győzelemmel, mint hiszi. Nehéz elgondolni, hogy Trump külön vámpolitikát ajándékoz majd az ő kampányát egyébként magyar közpénzzel segítő Orbánnak, bár pár könnyítésről azért szó lehet. De a hazai (nyugati és kínai) autógyártásból származó export például ugyanúgy megkapja a plusz 10 százalékos büntetővámot, miért ne kapná? A biznisz az biznisz. Orbán Viktor meg barát, akinek csak a felemelt hüvelykujj jár biztosan.
A hiba ezzel az érveléssel szemben ott van, hogy a mondott szakértők már megint összekeverik Magyarország és a magyar gazdaság érdekeit a NER-ével, pontosabban a NER tulajdonosának érdekeivel, akinek persze szüksége van egy működő gazdaságra, hogy legyen belőle pénze, de ez nem az egyetlen szempontja. A keleti nyitásról például hiába mutatják ki több, mint tíz éve folyamatosan, hogy hasznot alig hoz, a keleti despotákkal tartott kongresszusokon a politikai élményfürdőzés továbbra is megszakítatlan, mert nemzetközi szereplési lehetőséget jelent, persze olyat, amilyet.
O.V. most éppen a „Türk Világ Legfelsőbb Rendje” kitüntetést kapta Kirgizisztánban. Az is valami.
Trumppal sem lesz probléma, vámkérdés ide vagy oda. O.V. dettó Kirgizisztánból üzente meg Washingtonba, hogy boldog és hogy számos nagy terve van Donald Trumppal közösen, amelyeket meg fognak valósítani.
Már előre halljuk a híd megadó nyöszörgését, amelyen az elefánt mellett ott dübörög.
Szénási Sándor jegyzete az Esti gyors 2024. november 6-ai adásában hangzott el.