„Köszönjük,
Publicisztika
Túlélés - Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Túlélés - Szénási Sándor jegyzete

"Az EU pilléreit jelentő béke és stabilitás már nem garantált" – mondja Hadja Lahbib válságkezelésért felelős biztos – "Európa fegyveres erőszakkal szembeni felkészültsége és ellenállóképessége kihívásokkal nézhet szembe." Ezt úgy kell lefordítani, hogy háború lesz. Lehet. Talán nem. De lehetséges, hogy inkább igen. Éberség. Nem lehetünk olyan ostobák, mint a múlt század harmincas éveiben voltunk. Szóval készülni kell.

Az Alaptörvény szellemében – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Az Alaptörvény szellemében – Selmeci János jegyzete

Bár rendes családos ember a közelébe nem megy, a Pride-on mégis összegyűlnek vagy ötvenezren, akiket a rend éber őrei a Hszi Csin-ping elvtárstól kölcsönkapott arcfelismerő kamerarendszer segítségével beazonosítanak, majd fejenként százezer forintra megbüntetnek.

Tagosítás - Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Tagosítás - Szénási Sándor jegyzete

Ukrajna igazán egy szót sem szólhat, amiért az amerikaiak a háta mögött tárgyalják le az oroszokkal a tűzszünet, és majd a béke kérdését is, mert az Unió is kiskorú státusban van. Nincs köze a nagyok dolgához, akkor se, ha amúgy az az ő legsajátabb dolga lenne: a végén megmondják neki, hogy merre hány óra, és alászolgája.

Ga(rá)zdálkodj okosan! – Hardy Mihály jegyzete

8/02/2024 18:02

| Szerző: Hardy Mihály

A Garázdálkodj okosan! társasjáték további szabályai nagyon egyszerűek: a kevés számú játékos, akiknél a dobókocka van, vihet mindent, ami a.) megtetszik neki vagy b.) nincs leláncolva vagy lebetonozva. Ez utóbbi opció sem egészen biztos.

2024. február 08. Esti gyors-részlet (2024.02.08. Hardy Mihály jegyzete)
03:22
00:00
A 2010-ben kiadott Garázdálkodj okosan! társasjáték alaptáblája 93 000 négyzetkilométer, 10 milliónál kevesebb bábu van rajta, számuk egyre fogyatkozik. Magát a játékot csak nagyon kevesek játszák, az összes dobókocka is náluk van. Menet közben írják a játékszabályokat, a lényeg, hogy mindig csak nekik legyen dobásuk. Gyakorlatilag bármit megtehetnek a játék során. Az orosz nyelvű változatban szereplő „Szomszédok fegyveres lerohanása”, „Fenyegetés atomfegyverekkel!” valamint a „Nicsak, ki esett már megint ki az ablakon?” nevű kártyák a magyar kiszerelésű dobozban nem találhatók meg. Egyelőre.

A játék megkezdéséhez, vagyis az első lépéshez tessék lenyúlni a teljes magánegészségügyi pénztári megtakarításokat. Ha a bábuk nem lázadnak fel, márpedig mindent szó nélkül eltűrnek, akkor indulhat az igazi játék.

A Garázdálkodj okosan! társasjáték további szabályai nagyon egyszerűek: a kevés számú játékos, akiknél a dobókocka van, vihet mindent, ami a.) megtetszik neki vagy b.) nincs leláncolva vagy lebetonozva. Ez utóbbi opció sem egészen biztos.

A következő lépésekben már végig olyan lesz a játék, mintha a szerencsekerék mezőre lépnél: mehetnek a bankok, az autópályák, az állami építkezések, az értékes ingatlanok (itt a nemzeti vej háromszor dobhat és mindig hatost!), viheted szinte a teljes médiát, a távközlési cégeket, a színházakat, a könyvkiadókat. Tieid lesznek a minisztériumok, a főhatóságok, az alhatóságok, a bíróságok, a hivatalok, a bennük lévő portással és a takarítószolgálattal együtt. Minden.

A játék 2015 utáni verziójában Lajos nevű játékos már nincs, mert visszaeső O1G-zés miatt levették a tábláról. Örüljön, hogy nem fóliázták le, tetőtől-talpig, amíg még életben van. Helyét a játékosok között a rendkívül magas érzelmi intelligenciájú Lőrinc nevű, teljesen színtelen bábú vehette át, akinek más játékokban a „stróman” vagy „jószágigazgató” nevet adják. Ha jól teljesít, vagyis lehetőleg nagyon ritkán szólal meg, jutalmul vihet egy tengeri jachtot, egy helikoptert, egy sugárhajtású repülőgépet és hozzá egy passzentos szőkét.

A Garázdálkodj okosan! című játékot a jelek szerint a végtelenségig lehet játszani. Igaz, csakis a dobókockával rendelkező játékosoknak, akik maguk írják a szabályokat – a saját maguk számára. Leváltani őket nem lehet, bekerülni közéjük pedig csak nagy tülekedés árán és akkor is csak rövid időre. Gusztus dolga. Ha bekerültél, szinte bármit megtehetsz. Minden meg lesz bocsájtva! A lopás, a vesztegetés, a hamisított diplomamunka, a brüsszeli drogos meleg-partik, az adriai jachtozás a macákkal vagy akár a pedofília is. Csak szólni kell Katikának, hogy húzzon még egyet az „amnesztia” feliratú kártyákból.

Hardy Mihály jegyzete a 2024. február 8-i Esti gyorsban hangzott el.