Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.
A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Jeszenszky Géza: Történelmi párhuzamok
4/10/2023 11:34
| Szerző: Jeszenszky Géza
"Az agresszort sosem szabad békítgetni, a béke érdekében beletörődni a nemzetközi jog megsértésébe. Nagyon erős a történelmi párhuzam: München, Hitler prágai bevonulása, Lengyelország lerohanása, most pedig Grúzia, Krím, Ukrajna."
Rosszak voltak Orbán történelemtanárai, vagy magukat történésznek mondó tanácsadói.
Az agresszort sosem szabad békítgetni, a béke érdekében beletörődni a nemzetközi jog megsértésébe. Nagyon erős a történelmi párhuzam: München, Hitler prágai bevonulása, Lengyelország lerohanása, most pedig Grúzia, Krím, Ukrajna. A tanulság: az 1930-as években nem lett volna szabad eltűrni Hitler fenyegető lépéseit, majd agresszióját. Ma már azt is tudjuk, hogy 1938 őszén hazafias porosz tisztek készültek Hitler kiiktatására, nehogy egy vesztes háborúba vigye Németországot. A müncheni siker hatásra ettől elálltak.
Rendkívül sajnálatos, hogy ma a magyar miniszterelnök az azonnali fegyverszünet, vagyis Putyin békítgetése s így győzelme mellett érvel. Az agresszor étvágyát a siker mindig növeli, a megbékítő politika vezet a háborúhoz. Ma Putyinnal barátkozni nemcsak morális szempontból megengedhetetlen, de nemzeti érdekeinket, függetlenségünket is veszélyezteti, hiszen az orosz elnök bevallott célja helyreállítani a Szovjetuniót, amennyire csak tudja, sőt lehetőleg az egész orosz befolyási övezetet, az egykori Varsói Szerződés, a “közel külföld” térségében.
A NATO tagság véd egy orosz agressziótól. Minél erősebb a NATO, annál kevésbé valószínű, hogy bárki megtámadja egyik tagját, mert erre az egész szövetsége válaszolni fog, a megtámadott védelmére siet. A három kis balti köztársaság érzi magát leginkább fenyegetettnek. Finnország mellett Svédország NATO-tagsága nagyban erősíti a NATO-t, így a békét. Már csak ezért is sürgősen támogatni kell a svéd tagságot, mindnyájunk védelmét. A magyar Országgyűlésnek ez a felelőssége.