Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Pékárú – Rózsa Péter jegyzete
Orbán látványpékségéről, és annak lehetséges alternatíváiról a Hetes Stúdió műsorvezetője, Rózsa Péter.
A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.
Távolban egy fehér vitorla - Szénási Sándor jegyzete
Persze normálisan megélni mindenki szeretne, de az első szerelem elmúltával a legkonokabb tini is belátja, hogy a boldogság nemcsak ritka, de roppant múlékony is, jön is, megy is, ahogy épp kedve tartja, bízni benne, pláne felméréseket alapozni rá hülyeség.
Nagy Márton álmai – Kárpáti Iván jegyzete
Tulajdonképpen én is lehetnék nemzetgazdasági miniszter, nekem is vannak vágyaim, álmaim. Aztán vagy sikerül, vagy nem.
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
19/12/2024 18:04
| Szerző: Rózsa Péter/Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Ma Orbán ismét a zavarodottság jelét mutatta. Még mindig sokakat megtéveszt persze, hogy nagyon magabiztosan tud marhaságokat beszélni, mert még mindig tartja magát ahhoz a jó 14 évvel ezelőtti mondásához, hogy ne arra figyeljenek, amit mond, hanem amit tesz. Az is a zavarodottság jele, hogy ő mindig mond, sokat és nagyokat, és ez nála maga a tett. Nála.
A miniszterelnök ma azt közölte, hogy szerinte különbséget kell tenni a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között, előbbit a spekulánsok mozgatják – hangzott el egyik legújabb interjújában. Lehet finomkodni, hogy 'de kik is azok a spekulánsok', csak Orbán következetesen Soros Györgyöt és még egy sor külföldi pénzembert, illetve gazdasági tényezőt tart annak, erről időnként óriásplakátokkal is meg akarja győzni a nagyérdeműt. De arra nem gondolt, hogy a már-már üres államkassza, az elpuskázott uniós támogatások pótlására felvett, rettentően előnytelen ázsiai hitelek magas kamatjai miatt romlik elsősorban a pénzünk. Ebből következően akár mondhatnánk, hogy maga a magyar kormány a spekuláns. Persze nem az, csak elhibázott pénzügyi és gazdasági lépéseket tesz. A legutóbbi például elég sokba került nekünk, mikor az Európai Bizottság által megfogalmazott jogállami feltételek megtagadása miatt Magyarország végleg elveszített egymilliárd eurót. Van még két hét ugyan, hogy e forráshoz hozzájussunk, mert december 31-volt az utolsó határidő ehhez, de kötve hiszem, ha másfél év nem volt elegendő, hogy a Bizottság előírásainak megfelelően változtassanak a jogállami feltételeken, az Erasmus elvesztésével járó felsőoktatási átszervezéseken, akkor ezt a következő két hétben sem lépik meg. Meg nem is akarják. No, de nézzük, a spekulánsok helyett mitől is romlik a pénzünk? Egy-két alapvető ok:
A forint romló árfolyama miatt minden vállalkozás, amelyik import anyagokat használ, egyre többet bukik. Ugyanazért a termékért több forintot kell befektetni, mert erős az euró és a dollár. Egyre értéktelenebb a terméke, mert egyre értéktelenebb forintot tud az üzletből kinyerni. Több, de a hazai áremelkedés, infláció miatt egyre romló vásárlóértékű forintot nyer az a vállalkozás, amelyik külföldi piacra szállít. Ha pedig ő is beépít importból származó alapanyagokat, még rosszabb a mérlege. A gyenge forint már-már tragédia azok számára is, aki külföldre utaznak, szállást, élelmiszert és miegyebeket kell fizetni az egyre több forintba kerülő, így egyre kevesebb euróból. Az, hogy a forint árfolyamának hullámvasutaztatásával a Magyar Nemzeti Bank milyen tőkepiaci eredményeket produkál, arról némi rosszindulattal valóban azt lehetne mondani, ez spekuláció. Bár, ahhoz nem is kell rosszindulatúnak lenni, hogy spekulatív lépésnek nevezzük azt, amikor valaki – bárki és bármelyik pénzintézet – hozzáadott érték nélkül, csupán pénzt-pénzért adva-véve jut nyereséghez. Aztán jól ki szokott pukkanni az ilyen játszma. Szóval ez az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé. Jut eszembe, e békeköltségvetésnek és békegazdaságpolitikának nevezett játék közben akár békét is lehetne kötni a sokat szidott spekulánsokkal.
Rózsa Péter jegyzete az Esti gyors 2024. december 19-i adásában hangzott el.